Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciekawostki

Niezwykłe odkrycie w Trondheimsfjorden

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

03 października 2014 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Niezwykłe odkrycie w Trondheimsfjorden


Aż do zeszłego tygodnia cieśnina Skarnsund skrywała prawdziwy skarb. Odkryto koralowce, które zasiedliły się w rekordowo płytkiej wodzie oraz bogactwo dna morskiego



- Ta wiadomość to prawdziwa sensacja i jesteśmy z niej niezwykle dumni – powiedziała dziennikarzom NRK Hilde Ely-Aastrup z biura gubernatora okręgu Nord-Trøndelag.

 

Nord-Trøndelag

Nord-Trøndelag / wikipedia.org


Koralowce są głównym budulcem rafy koralowej. Zazwyczaj rosną wzdłuż wybrzeża na głębokości 100 metrów i więcej. Tak duże głębokości wybierają ze względu na swoje zamiłowanie do zimna i mroku.

 

Rekordowe 39 metrów

Koralowce można zaobserwować w niektórych miejscach w Trondheimsfjorden. Do zeszłego tygodnia sądzono, że najpłytsze miejsce, w którym występowały koralowce to Tauterryggen. Wykryto tam korale na głębokości 39 metrów. Odkrycia dokonał w 1997 roku Jon-Arne Sneli.

 

Trondheimsfjord

Trondheimsfjord /  flickr.com/Kamil Porembiński


Rekord świata

Nowy rekord minimalnej głębokości, na której występują koralowce, ustanowiono w zeszłym tygodniu w cieśninie Skarnsund w Nord-Trøndelag. Można tam znaleźć koralowce, które osiedliły się na głębokości 37 metrów. Oznacza to, że poprzedni rekord został pobity aż o 2 metry.

 

- Aby utwierdzić się w przekonaniu o rekordzie, dokonywaliśmy pomiarów trzykrotnie. Za każdym razem wychodziło nam tyle samo – rekordowe 37 metrów – cieszy się Ely-Aastrup.

 

Skarnsund

Skarnsund / wikipedia.org


Przypadek

Odkrycia, jak to często bywa, dokonano przypadkiem podczas badania i mapowania dna morskiego przeprowadzonego w związku z przygotowaniem wniosku dotyczącego morskiego obszaru chronionego.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni i nie do końca wierzyliśmy własnym oczom – mówi Sneli, która znajdowała się na łodzi badawczej.

 

rafa koralowa

wikipedia.org


Prawdziwe bogactwo

Rekordowo płytkie położenie koralowców nie było jednak jedynym odkryciem, którego dokonano w Skarnsund. Okazało się także, że dno morskie, znajdujące się na głębokości 150 metrów, jest niezwykle bogate w różne gatunki stworzeń morskich. Badacze wymieniają między innymi koralowce ośmiopromienne, ukwiały oraz szkarłupnie.

 

szkarłupnie

Szkarłupnie / wikipedia.org


Odkrycia sprawiły, że władze okręgu Nord-Trøndelag starają się o powiększenie obszaru chronionego.

- Pomimo faktu, że na dnie morskim jest bardzo ciemno, widzieliśmy wszystko doskonale dzięki sztucznemu oświetleniu. Kolory, które ukazały się naszym oczom dosłownie zaparły dech w piersiach. Dostrzegliśmy zupełnie nowy, fantastyczny świat. Odkryliśmy prawdziwy skarb i naszym obowiązkiem jest dbanie o niego – podsumowuje Ely-Aastrup.

 

 


 

Źródła: nrk.no / fylkesmannen.no / maps.google.com / wikipedia.org / flickr.com/Kamil Porembiński

Zdjęcie slajderowe: pixabay.com - CC0






Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok