Jan Mayen – wyspa, o której zapewne nie słyszeliście

Wyludniona, pusta, górzysta, intrygująca. Tak w kilku słowach można opisać mało popularną norweską wyspę Jan Mayen.
Jan Mayen to wulkaniczna wyspa należąca do Królestwa Norwegii, położona na Oceanie Arktycznym. Ma 55 kilometrów długości i 377 metrów kwadratowych powierzchni. Wyspa nie jest zamieszkała przez stałych mieszkańców, rezydują tam jedynie pracownicy norweskiej stacji meteorologicznej.
Jan Mayen jest integralną częścią Norwegii, a terytorium uznawane jest za zależne o specjalnym statusie. Od 1995 roku wyspa zarządzana jest przez fylkesmanna północnej Norwegii – okręgu Nordland.
wikipedia.org
Same góry pozbawione lotniska i portów
Jan Mayen to właściwie same góry, najwyższa z nich to leżący na północy wulkan zwany Beerenberg. Na wyspie występuje jeden zasób naturalny, który można wydobywać. Mowa tu o żwirze. Inne przejawy działalności gospodarczej ograniczają się do świadczenia niezbędnych usług potrzebnych pracownikom norweskich stacji radiowych oraz stacji meteorologicznych znajdujących się na wyspie.
Na wyspie nie ma lotniska, znajduje się tam jedynie nieutwardzone lądowisko. Nie znajdziecie tam również portów.
wikipedia.org
Stacja meteorologiczna i radiowa
Stacja meteorologiczna zwana inaczej „Met” położona jest na północ od Olonkinbyen – jedynej miejscowości na wyspie. Osadę zamieszkuje 18 osób, w tym czworo pracowników „Met”.
Radio powstało na Jan Mayen w 1921 roku. Od roku 1994, Jan Mayen Radio jest obsługiwane zdalnie przez Bodø Radio.
wikipedia.org
Jakie zwierzęta występują na Jan Mayen?
Niestety, ze względu na trudne warunki klimatyczne, nie ma ich zbyt dużo. Wyróżnić można głównie wieloryby, które są widywane w okolicach wybrzeży dość często, oraz lisy polarne.
wikipedia.org
Dużą grupę na wyspie stanowią natomiast ptaki. Zaobserwowano tam wiele różnych gatunków, z których w większości są rybitwa popielata, biegus rdzawy, sieweczka obrożna, kamusznik zwyczajny oraz piaskowiec.
Rybitwa popielata / wikipedia.org
Kamusznik zwyczajny / wikipedia.org
Klimat
Na Jan Mayen występuje klimat polarny hiperoceaniczny, który przywodzi na myśl warunki panujące na Grenlandii czy Svalbardzie. Temperatura powietrza waha się od 6 stopni Celsjusza w sierpniu do -6 stopni Celsjusza w lutym. Spowodowane jest to ekstremalnym zachmurzeniem i niewielką ilością słońca nawet podczas dni polarnych.
Jan Mayen klimat / wikipedia.org
Co robić na wyspie?
Jan Mayen oferuje wspaniałe warunki do górskich wycieczek, jazdy na nartach oraz spacerów po rozległych plażach. Natura i charakterystyczna geologia zapewniają niezapomniane przeżycia w niemal każdych warunkach pogodowych. Z pewnością nie będziecie się tam nudzić, bo chodź wyspa jest mała, 55 kilometrów długości powinno zaspokoić pragnienia nawet najbardziej zapalonych wędrowców.
wikipedia.org
Wybrać się na Jan Mayen? Dlaczego nie.
Istnieje możliwość odwiedzenia wyspy, jednak pojawiają się pewne obostrzenia. Jak pisałam wcześniej, na wyspie znajduje się tylko jedno lądowisko, które jest niedostępne dla komercyjnego ruchu lotniczego, ponadto nie ma tam portów, a tym bardziej terminali portowych.
Wyprawa na wyspę jest mimo to możliwa poprzez skorzystanie z usług norweskiej firmy Ecoexpeditions , która zajmuje się organizowaniem tak ekstremalnych wycieczek.
wikipedia.org
Decydując się na odwiedzenie egzotycznej wyspy należy pamiętać o niezbędnym ekwipunku, ponieważ stacja badawcza nie jest w stanie zapewnić żadnych miejsc noclegowych i nie jest przygotowana na przyjęcie gości.
Ograniczenia dla odwiedzających spoza Norwegii
Pozwolenie na pobyt przyznawane jest z góry tylko wtedy, gdy pozostajecie na wyspie mniej niż 24 godziny. W przypadku dłuższego pobytu należy skontaktować się z władzami.
Z odpowiednimi osobami można kontaktować się drogą mailową (janmayen@www.jan-mayen.no) lub korzystając z tradycyjnej poczty. Druga opcja jest zarezerwowana tylko dla osób o anielskiej cierpliwości, ponieważ ze względu słabo rozwiniętą komunikację, czas oczekiwania na list zwrotny wynosi około 4 miesiące.
Źródła: jan-mayen.no / svalbardbirds.com / wikipedia.org
Zdjęcie slajderowe: wikimedia.org - Dreizung - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
To może Cię zainteresować
01-02-2020 17:14
0
0
Zgłoś
21-08-2018 11:50
3
0
Zgłoś
21-10-2014 12:21
21-10-2014 09:07
20-10-2014 23:16
20-10-2014 22:25
0
-1
Zgłoś