Ile kosztuje kilogram meteorytu?

Obiekt wszedł w atmosferę z prędkością ok. 67 tys. km na godzinę. Jak powiadamia telewizja NRK, meteoryt uderzył w południowo-zachodnią część kraju. Norsk Meteornettverk oraz Muzeum Historii Naturalnej zachęcają mieszkańców do poszukiwania odłamków, które mogą zostać wycenione na bajońskie sumy.
Meteoryt spadł w okolicach jeziora Ringedalsvatnet nieopodal od miejscowości Odda w okręgu Hordaland. Norsk Meteornettverk apeluje do okolicznych mieszkańców by zwracali szczególną uwagę na kamienie o niecodziennym wyglądzie lub odłamki skały znajdujące się w nietypowych miejscach, np. na zamarzniętych jeziorach, bagnach lub torfowiskach.

Ronny Peter zamierzał sfotografować kometę Lovejoy. Szczęśliwym trafem udało mu się również uchwycić spadający meteoryt.
Foto: Ronny Peter/Bergens TideneZdaniem specjalisty z Norsk Meteornettverk , Steinara Midtskogena, meteoryt najprawdopodobniej rozpadł się na drobniejsze fragmenty przy zderzeniu z atmosferą ziemską. Specjalista jest przekonany, że odłamki są rozproszone w promieniu ok. 1 km2 od miejsca zderzenia.
Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisk museum) przy Uniwersytecie w Oslo zapowiedziało, że jest gotowe kupić fragmenty meteorytu po cenie rynkowej. Koszt tak rzadkiego na rynku towaru nie jest sztywno określony i zależy od wielu okoliczności. Na przykład, meteoryt znaleziony w wakacje w norweskim Valle w został wyceniony na 50 tys. koron za kilogram.
- A był to niczym niewyróżniający się meteoryt, - zauważa Steinar Midtskogen w wywiadzie dla NRK.
Gotowość do zakupu odłamków potwierdza Rune Selbekk z Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisk museum) przy Uniwersytecie w Oslo.
Najdroższe są „przybysze" z Marsa, wyjaśnia geolog. Cena za jeden gram „świeżego" meteorytu z czerwonej planety sięga 8 tys. koron, czyli 8 mln. koron za kilogram! Niestety, meteoryt z Odda najprawdopodobniej pochodzi z pasa planetoid, zarówno jak 99,8% innych meteorytów znalezionych w Norwegii. Nie są one szczególnie cenne. Wartość starego odłamka wynosi ok. 50 øre za gram.

W poszukiwaniach pozostałości po zeszłorocznym deszczu meteorytów.
abcnyheter.no, foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpixOd dziś na wystawie Muzeum Historii Naturalnej w Oslo można podziwiać meteoryt ważący 4,5 kg, który został znaleziony w Valle. Na pytanie ile kosztował najnowszy eksponat, Selbekk odpowiada wymijająco: „Kilka setek tysięcy koron".
Szacuje się, że na terytorium Norwegii spada od 15 do 20 meteorytów rocznie. Niestety, specyficzna topografia kraju, czyli duża ilość lasów, jezior oraz gór, utrudniają poszukiwania jakże cennych odłamków.

Foto: Norsk Meteornettverk / Google maps
Źródła: bt.no, norskmeteornettverk.no, nrk.no
Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org

To może Cię zainteresować