Biznes i gospodarka

Świat wyczerpał zasoby naturalne na rok 2024. Norwegia wśród najgorszych konsumentów

Monika Pianowska

31 lipca 2024 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Świat wyczerpał zasoby naturalne na rok 2024. Norwegia wśród najgorszych konsumentów

Norwegia stosuje w tym momencie styl gospodarki liniowej. stock.adobe.com/licencja standardowa

W najbliższy czwartek 1 sierpnia światowe zasoby naturalne Ziemi na ten rok zostaną statystycznie wyczerpane na rok 2024. Dzień Długu Ekologicznego obchodzony jest tym razem wcześniej niż w roku ubiegłym. Od przyszłego miesiąca nasza planeta nie będzie już w stanie odtworzyć tego, z czego korzystamy, a zatem resztę roku przeżyjemy ponad stan,
Świat w ciągu siedmiu miesięcy wyczerpał budżet zasobów naturalnych na cały rok. Norwegia należy do grona państw konsumenckich, które w największym stopniu eksploatują zasoby naturalne. Statystyczny limit kraj fiordów osiągnął już 12 kwietnia tego roku.
– Pogrążamy się coraz głębiej w bagnie zadłużenia, gdy rok po roku w dalszym ciągu korzystamy z naszych zasobów naturalnych na kredyt – mówi sekretarz generalna WWF Karoline Andaur. – Każdy, kto ma choć trochę pojęcia o finansach, wie, co się dzieje, gdy wydajemy więcej, niż możemy sobie pozwolić – dodaje Andaur.
Norwegia stosuje w tym momencie styl gospodarki liniowej. Osiągnięcie celów klimatycznych będzie możliwe jedynie po przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Oznacza ona wykorzystanie zasobów, które zostały już wydobyte z natury, poprzez ponowne wykorzystanie i recykling.

Są i bohaterowie

Tylko w 24 krajach konsumpcja jest wyższa niż w Norwegii, wynika z przeglądu think tanku Global Footprint Network, który oblicza dane na Dzień Długu Ekologicznego. Najgorszy w tej klasie jest Katar, który już 11 lutego wyczerpał już kwotę na 2024 rok.
Jednocześnie istnieje kilka krajów, które nie wykorzystują w pełni swoich zasobów naturalnych, a co za tym idzie, nie dotyczy ich dzień nadmiernej konsumpcji. To na przykład Kenia i Afganistan.
Świat w ciągu siedmiu miesięcy wyczerpał budżet zasobów naturalnych na cały rok.

Świat w ciągu siedmiu miesięcy wyczerpał budżet zasobów naturalnych na cały rok.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

W ciągu ostatnich 35 lat Dzień Długu Ekologicznego został przesunięty o trzy miesiące i obecnie wykorzystujemy zasoby tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji 1,75 Ziemi. Gdyby zaś wszyscy żyli tak, jak Norwegowie, potrzebowalibyśmy 3,6 Globu. Wydobycie i zużycie zasobów naturalnych jest dziś przyczyną 55 proc. zmian klimatycznych i 90 proc. utraty różnorodności biologicznej na lądzie.
Coroczny raport Międzynarodowego Panelu Zasobów Global Resources Outlook 2024 alarmuje o tym, dokąd zmierza ludzkość. Nowe obliczenia pokazują, że światowe zużycie surowców może wzrosnąć aż o 60 proc. do 2060 roku, co mieć katastrofalne skutki zarówno w postaci ogromnych zniszczeń naturalnych, eskalacji zmian klimatycznych, jak i większej liczby konfliktów.
– Jesteśmy zależni od korzyści, jakie daje nam natura, ale ze względu na sposób, w jaki ją nadmiernie konsumujemy, zbliżamy się do punktów krytycznych dotyczących tego, ile może ona wytrzymać – mówi Andaur.

Czyny, nie słowa

Według raportu WWF Living Planet Report tylko od 1970 roku straciliśmy średnio 69 proc. światowej populacji zwierząt. W dużej mierze wynika to z produkcji i konsumpcji towarów.
– Norwegia opowiadała się za zmniejszeniem globalnego śladu naturalnego o 50 procent. Teraz ważne jest, aby za wielkimi słowami zamienić czyny. Jeśli mamy zaangażować resztę świata, ważne jest, aby bogate kraje, takie jak Norwegia, wykazały się przywództwem i wprowadziły środki, które mogą zmniejszyć ślad zarówno we własnym kraju, jak i w globalnych łańcuchach wartości –  tłumaczy sekretarz generalna WWF.
Źródła: wwf.no, NTB, unric.org, overshoot.footprintnetwork.org
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wojciech Peterson

31-07-2024 19:14

Ja rozumiem że jest sezon ogórkowy ale to straszne głupoty .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok