Oslo ujawnia dane o podatku od nieruchomości. Każdy sprawdzi, ile płaci sąsiad

Od teraz każdy mieszkaniec Oslo będzie mógł sprawdzić ile podatku od nieruchomości płaci jego sąsiad. pixabay.com - CC0 License
Jak sprawdzić wysokość podatku?
Władze udostępniły dwie listy w formacie PDF lub Excel, które każdy może pobrać i przeglądać. Pierwsza z nich o nazwie Eiendomsskattelisten 2016 liczy sobie ponad 5700 stron i zawiera wykaz wszystkich nieruchomości, ich wartości, kwoty zwolnionej od podatku i wynikającej z tego wysokości daniny. Nieruchomości sortuje się według tzw. gårdsnummer i bruksnummer. Dokument zawiera także ich adresy, nie znajdują się tam natomiast imiona i nazwiska właścicieli. Wyszukać konkretny adres lub numer można poprzez kombinację ctrl + F i wpisanie interesującej nas frazy.
Ewidencję gruntów każdej gminy w Norwegii tworzy się na podstawie tej samej klasyfikacji. Grunty podzielono według dwóch podstawowych jednostek. Największą jest gård (dosłownie zagroda, gospodarstwo). Z czasem gårdy dzielono na mniejsze części, w miarę pojawiania się nowych właścicieli. Zostały one opatrzone numerem bruksnummer.
Każdy właściciel nieruchomości na terenie gminy Oslo może także zalogować się przez wyżej wymienioną stronę do panelu Min side, by zobaczyć dotyczący go odcinek. Znajdują się tam dane o jego własności i obliczona kwotę podatku za rok 2016 (tzw. eiendomsskatteseddel).
Nie każdy musi płacić
Zdecydowana większość nie zapłaci w tym roku ani korony za swoją własność. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wysokość kwoty wolnej od opodatkowania. Jak wynika z dokumentu przedstawionego przez gminę, w większości przypadków podatek nałożono na nieruchomości o wartości powyżej 4 milionów koron.
Niski podatek daje miastu fortunę
Mimo tego władze zakładają, że tylko dzięki temu budżet miasta zasili się nawet o ponad 250 milionów koron. Komisarz ds. finansów w gminie Oslo, Robert Steen z Partii Pracy (Ap), wyjaśnia, na co zostaną wydane środki: – Podatek wykorzystamy do sfinansowania dwóch celów. Pierwszym jest stworzenie 3000 nowych miejsc w przedszkolach, drugim jest zatrudnienie 500 kolejnych osób do opieki nad osobami starszymi.
Wygląda jednak na to, że apetyt włodarzy stolicy jest nieco większy, bowiem zapowiadają oni podwyżkę stawki z 2 promili wartości opodatkowanej do 3 promili w 2017 roku.
Nie wszyscy są zadowoleni
– Wybrano niewielką grupe właścicieli, na których nałożono daninę. Nie ma takiej możliwości, ustawa o podatku od nieruchomości nie zawiera zapisu, który zezwalałby na sytuację, w której tylko 20 procent właścicieli zostałoby opodatkowanych – mówi w TV2 Bettina Banoun, do niedawna przewodnicząca komisji prawa podatkowego przy Związku Adwokatów (Advokatforening).
Norwegowie lubią przejrzystość

To może Cię zainteresować