Norweskie firmy inwestują nad Wisłą: Kongsberg i Libertech to tylko niektóre z nich

fotolia.com - royalty free
Gigant w Koluszkach
To nie jedyny zakład Kongsberg Automotive w Polsce. Od kilkunastu lat dużą fabryką może pochwalić się Pruszków – 1200 pracowników wytwarza tam części do siedzeń samochodowych, np. maty grzewcze i systemy komfortu. Produkcja ma się tak dobrze, że plany zakładają zwiększenie zatrudnienia, na co fabryka jest już przygotowana, ponieważ w kwietniu otwarto nową halę produkcyjną. W zakładach norweskiej firmy zatrudniani są pracownicy zarówno z wyższym wykształceniem technicznym, jak i pracownicy fizyczni.
Dlaczego norweskie firmy są zainteresowane otwieraniem produkcji w Polsce? Are Nagoda, Pierwszy Sekretarz Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, w rozmowie z nami tłumaczy:
Widzimy, że coraz więcej norweskich firm odkrywa możliwości, które ma do zaoferowania Polska. Szacujemy, że w kraju znajduje się około 300 podmiotów z własnością norweską. Ocena, którą wystawiają Polsce, jest generalnie bardzo pozytywna, a firmy rzadko napotykają duże problemy. Choć nieco trudniej jest z językiem, to różnice kulturowe są w gruncie rzeczy niewielkie i wzajemne więzy są bliskie. Polacy są największą mniejszością w Norwegii, tak więc znalezienie dwujęzycznych Polaków lub Norwegów jest coraz łatwiejsze.
Informatycy poszukiwani
Are Nagoda tłumaczy:
Polski i norweski rynek wzajemnie się uzupełniają w ważnych kwestiach. Jestem pewien, że handel i współpraca będzie się zwiększać. Fascynujące było obserwować, jak w ciągu kilku ostatnich lat Polska stała się światowym liderem w konsumpcji norweskich owoców morza, które często przetwarzane są w Polsce i potem zostają reeksportowane na inne rynki europejskie. To dobry przykład tego, jak międzynarodowa współpraca może być korzystna dla obu stron – miejsca pracy powstają w Polsce, Norwegia zyskuje lepszą dostępność do rynku unijnego, a oba kraje notują wzrost eksportu.
Ekonomia wpływa na politykę
Z oficjalnego komunikatu norweskiego rządu można wyczytać, że Polska zasługuje na osobny plan dotyczący rozwoju stosunków właśnie z powodu coraz większego znaczenia ekonomicznego. Handel między dwoma krajami rośnie, a Warszawa jest stolicą szóstej gospodarki Europy. Ważnym powodem jest również liczna Polonia, która mieszka w Norwegii. Oslo widzi również w Polsce lidera regionu, ważnego dla ustabilizowania ogarniętej wojną Ukrainy.
Plan dla Polski i Norwegii
Choć w mediach wiele ostatnio mówi się o „strategicznym partnerstwie” Polski z rozmaitymi krajami, to jednak w wielu kwestiach właśnie Polska i Norwegia mają sobie wiele do zaoferowania, a współpraca przynosi realne korzyści obu stronom. Pokazuje to między innymi polskie zainteresowanie norweskimi artykułami konsumpcyjnymi, jak i zbrojeniowymi z jednej strony, a norweskie poszukiwanie pracowników i budowanie firm w Polsce z drugiej. Warto pamiętać, że mimo często padającego zarzutu o Polsce jako montowni dla bogatszych państw, wielu Polaków dzięki zagranicznym inwestorom, w tym norweskim, może uczciwie zarobić na swoje utrzymanie.
To może Cię zainteresować
04-01-2017 16:54
0
-5
Zgłoś
04-01-2017 16:52
6
0
Zgłoś
04-01-2017 16:04
5
0
Zgłoś
04-01-2017 15:46
12
0
Zgłoś
04-01-2017 12:17
17
0
Zgłoś
04-01-2017 11:08
6
0
Zgłoś
04-01-2017 09:27
0
-13
Zgłoś