Biznes i gospodarka

Ministerstwo Finansów domaga się pieniędzy od prostytutek: nielegalne usługi nie są zwolnione z podatków

Emil Bogumił

06 stycznia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Ministerstwo Finansów domaga się pieniędzy od prostytutek: nielegalne usługi nie są zwolnione z podatków

W Norwegii nie są karane prostytutki, a osoby korzystające z ich usług. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Ministerstwo Finansów wydało dokument dotyczący m.in. dochodu prostytutek. Resort zauważa, że usługi oferowane przez pracowników seksualnych są nielegalne, jednak nie zwalnia to z odprowadzania podatków i innych opłat na rzecz państwa. Z opinią ministerstwa nie zgadza się Podatkowa Komisja Odwoławcza.
Instytucja posłużyła się przykładem kobiety, która w lutym 2020 roku odmówiła płacenia podatków za wykonywane usługi. Administracja skarbowa założyła, że widniejące na jej koncie 660 tys. koron norweskich pochodzi z wynagrodzeń za sprzątanie i domagała się zapłaty należnego podatku. Kobieta przyznała wówczas, że środki pochodzą z prostytucji, w związku z czym nie musi wnosić żadnych opłat na rzecz państwa. Do jej opinii przychyliła się Podatkowa Komisja Odwoławcza. Urzędnicy zauważyli, że w Norwegii odpowiednio długo funkcjonuje zasada niestosowania przepisów podatkowych w stosunku do pracowników seksualnych.

Prostytutki nie mogą zarejestrować się jako samozatrudnione

Jak wynika z artykułu zamieszczonego 17 listopada przez Finansavisen, resort finansów nie uważa usług seksualnych za segment rynku wolny od podatku. – W oświadczeniu, Ministerstwo Finansów założyło, że co do zasady, dochód ze sprzedaży usług seksualnych nie jest zwolniony z podatku oraz innych kosztów – informuje w rozmowie z Finansavisen Kari Alice Frønsdal, dyrektor działu prawnego Skatteetaten.
W kwietniu 2020 roku norweskie prostytutki domagały się pomocy ze strony rządu, która wiązała się z kryzysem wywołanym pandemią.

W kwietniu 2020 roku norweskie prostytutki domagały się pomocy ze strony rządu, która wiązała się z kryzysem wywołanym pandemią. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Prawnicy zwracają jednak uwagę, że Urząd Podatkowy mógłby mieć problem w odpowiednim ściąganiu podatków od osób, które świadczą usługi seksualne. – Część prostytutek zastanawiała się, czy mogą zarejestrować się jako samozatrudnione. Nie pozwolono im na to – wyjaśnia René Ibsen, prawnik kobiety, która w lutym 2020 roku odmówiła płacenia podatków za świadczenie usług seksualnych. Ibsen wskazał jeszcze na inne kuriozalne rozwiązanie. Ewentualni księgowi pracowników seksualnych zostaliby uznani za… stręczycieli, ponieważ czerpaliby dochód za świadczenie usług seksualnych przez inne osoby.

W Norwegii prostytucja jest nielegalna. W 2009 roku rząd nie zakazał oferowania usług seksualnych, ale zabronił kupowania ich. Obywatele nie mogą również czerpać korzyści z nierządu. W związku z tym, sexworkerki nie posiadają w kraju fiordów statusu pracowników.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pawel wojtowicz

08-01-2021 09:07

nie sexworkerki a kurwy zwykłe.

Maciej xXx

07-01-2021 14:20

Idąc dalej tą nowoczesną drogą jako, że nastały czasy masowych pomówień o gwałt i będziemy musieli podpisywać umowy , takie barterowe umowy o dzieło z zakresem dostępu, obowiązków i przywilejów, tu też sie podatek państwu należy, i tu już pełne pole do popisu, zwyżki za : czas, usługi w godzinach nocnych, długość, marna jakoś, nadliczbową ilośc kilogramów, wysługa lat no tu to moze rabat, obstawiam, że możemy sie spodziewać już niedługo taki mały nowy podateczek może nawet ryczałt jak miłościwie panujący będą wyrozumiali dla plebsu...

Slawek36

06-01-2021 08:43

Co złego w istnieniu legalnej prostytucji. Teraz główne korzyści czerpie "czarna strefa" bo prostytucja była jest i będzie. Zalegalizowanie tego typu branży jest opłacalne dla państwa gdyż Panie a także Panowie ( też oferują tego typu usługi) zapłacą podatek dochodowy ale także opłacą składki zdrowotne i emerytalne , będą legalnie wynajmować mieszkania/lokale to tego typu usług, państwo będzie mogło wprowadzić częstsze badania lekarskie przy tego typu usługach co korzystnie wpłynie na redukcję chorób przenoszonych drogą płciową, obniży to ilość przestępstw seksualnych gdyż usługi seksualne staną się ogólnie dostępne oraz ograniczy znacznie sutenerstwo.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok