Biznes i gospodarka

Elektryfikacja „największego truciciela” Norwegii może się udać. Kontrowersyjny projekt na Melkøya w rękach parlamentarzystów

Monika Pianowska

09 kwietnia 2025 10:00

Udostępnij
na Facebooku
Elektryfikacja „największego truciciela” Norwegii może się udać. Kontrowersyjny projekt na Melkøya w rękach parlamentarzystów

Wyspa Melkøya w Norwegii. Na jej terenie znajduje się elektrownia gazowa należąca do Equinor. wikimedia.commons/ Joakim Aleksander Mathisen/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Mimo licznych propozycji zaniechania elektryfikacji zakładu gazowego na wyspie Melkøya prawdopodobnie nie uda się uzyskać większości w Stortingu, która poparłaby porzucenie projektu. 8 kwietnia Komisja ds. Energii i Środowiska podjęła decyzję o niewycofywaniu koncesji elektrowni Equinor w Hammerfest. parlamentarzyści zagłosują 6 maja.
Zakład ten należy do generujących najwięcej substancji szkodliwych dla środowiska w kraju fiordów. Rząd chce więc, aby elektrownia działała na prąd, co pozwoli nie tylko ograniczyć emisje, ale także wydłużyć żywotność Hammerfest LNG. To, że zakład gazowy w Melkøya zostanie zelektryfikowany oznacza, że paliwa kopalne nie będą już używane do jego zasilania. Zamiast tego będzie pozyskiwana energia elektryczna z lądu w okręgu Finnmark.

Zielona energia kosztem północy kraju

Temat elektryfikacji Hammerfest LNG nie jest nową sprawą. Rząd przedstawił tę wiadomość jako radosną nowinę w kontekście kampanii wyborczej w 2023 r., ale została ona przyjęta chłodno przez społeczność Saamów i znaczną część ludności Finnmarku. Decyzja o elektryfikacji została połączona z obietnicą zwiększenia potencjału Finnmarku, jednak zarówno Partia Pracy, jak i Socjaldemokraci spotkali się z falą krytyki w całej północnej Norwegii.
Wynikało to z faktu, że aby wykorzystać energię elektryczną z lądu do zasilania elektrowni Melkøya, konieczne jest zbudowanie w Finnmarku zarówno linii energetycznych, jak i turbin wiatrowych, na co wielu mieszkańców regionu zareagowało negatywnie.
Projekt Melkøya jest kontrowersyjny, ponieważ powstanie wiatraków umożliwiający pozyskanie odpowiedniej ilości energii będzie również miało wpływ na dziewiczą przyrodę oraz tereny pastwisk reniferów. Ponadto według Partii Centrum projekt przyczyni się do drastycznego wzrostu cen prądu na północy kraju fiordów.

Finał za miesiąc

Kiedy Partia Centrum opuściła koalicję rządową z Partią Pracy, nie było wyraźnej większości popierającej wart miliardy koron projekt na wyspie Melkøya, który zakłada zastąpienie gazu zasilającego elektrownię energią elektryczną z sieci energetycznej. W lutym sondaż NRK wykazał, że większość w Stortingu opowiada się za cofnięciem tej decyzji. Jednak teraz Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) zgodziła się na tzw. oświadczenie większościowe, w którym stwierdziła, że dystansuje się od wycofywania legalnie udzielonych pozwoleń.
Rozpatrzenie przez Storting propozycji wstrzymania elektryfikacji Melkøya planowane jest na 6 maja.
Źródła: NRK, Energi- og miljøkomiteen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok