Biznes i gospodarka

Dochody Norwegii spadły. Profity gospodarstw domowych pochłonęły rosnące ceny

Monika Pianowska

06 marca 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Dochody Norwegii spadły. Profity gospodarstw domowych pochłonęły rosnące ceny

Dochód narodowy brutto Norwegii spadł o prawie 9 proc. w latach 2022-2023. stock.adobe.com/licencja standardowa

Realny dochód rozporządzalny Norwegii spadł w 2023 aż o 17,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Pokazują to dane liczbowe Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB). Najważniejszą przyczyną był spadek cen produktów naftowych, który w znacznym stopniu przyczynił się do pogorszenia warunków handlu z innymi krajami.
W przypadku gospodarstw domowych w kraju dochody wzrosły o 4,7 proc. w latach 2022-2023. Na wynik wpłynęły wyższe płace, emerytury i świadczenia od państwa. Jednak płace realne spadły o 2,1 proc. – Zwiększone dochody gospodarstw domowych zostały zjedzone przez wzrost cen – twierdzi Pål Sletten, kierownik sekcji rachunków narodowych w SSB. Dochody rozporządzalne gospodarstw domowych szacuje się na 1769 miliardów w 2023 r.

W dół od 2022

Dochód narodowy brutto Norwegii spadł o prawie 9 proc. w latach 2022-2023, co odpowiada 516 miliardom koron. Duże przychody z biznesu naftowego przełożyły się na rekordowo wysoki poziom zarówno tworzenia wartości, jak i dochodu narodowego w III kwartale 2022 roku, który od tego czasu głównie spada. Inwestycje finansowe netto Norwegii zostały znacznie ograniczone w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dochód rozporządzalny na mieszkańca w Norwegii pokazuje, ile mieszkańcy kraju fiordów mają do dyspozycji na konsumpcję i oszczędności. Rozwój w tym zakresie mocno przyspieszył, osiągając szczyt w 2022 r. W 2023 r. nastąpił spadek realnego dochodu rozporządzalnego na mieszkańca, jednak w perspektywie historycznej jego poziom był nadal wysoki.

Mniej pieniędzy z ropy

Spadek wpływów z ropy naftowej od sektora przedsiębiorstw gwałtownie obniżył dochody podatkowe budżetu państwa w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. To, w połączeniu ze zwiększoną konsumpcją, doprowadziło do zmniejszenia nadwyżki budżetowej mierzonej inwestycjami finansowymi netto. Natomiast deficyt w administracji gminnej w 2023 r. nieco się zmniejszył w porównaniu do roku poprzedniego. W całej administracji publicznej w 2023 r. konsumpcja nadal rosła, choć dochody do dyspozycji uległy zmniejszeniu, a co za tym idzie, zaoszczędzono mniej niż rok wcześniej.
Dochody z nieruchomości wzrosły o prawie 63 proc., a wydatki na nieruchomości o około 73 proc. Pomimo silniejszego wzrostu procentowego w 2023 r. wydatki na nieruchomości wzrosły w mniejszym stopniu niż dochody z nieruchomości.
Źródło: SSB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok