Biznes i gospodarka

Dlaczego korona norweska słabnie? Analitycy wyjaśniają zawiłości

Emil Bogumił

30 stycznia 2024 18:15

Udostępnij
na Facebooku
5
Dlaczego korona norweska słabnie? Analitycy wyjaśniają zawiłości

Znaczny spadek kursu korony norweskiej trwa od 2019 roku. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Korona norweska nie jest tak silna jak na początku 2024 roku, wynika z analizy rynku. Waluta nieznacznie straciła wobec dolara amerykańskiego, euro, a także złotówki. Analitycy Centralnego Biura Statystycznego podjęli się odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ostatnich latach doszło do osłabienia krajowego pieniądza.
Od 1 stycznia 2024 roku korona norweska straciła:

1) 2,78 proc. wobec dolara amerykańskiego,
2) 0,98 proc. wobec euro,
3) 0,57 proc. wobec złotówki.

30 stycznia za każdego dolara mieszkańcy kraju fiordów płacili średnio 10,46 NOK. To o 0,12 NOK więcej niż na początku roku. Norweska waluta zyskała jednak w skali tygodnia – 0,05 NOK. Za pozostałe waluty należało zapłacić:

1) średnio 11,33 NOK za euro,
2) średnio 2,60 NOK za złotówkę.

Zarówno wobec złotówki, jak i euro korona norweska zyskała około 1,00 proc. w skali tygodnia.
W styczniu 2024 roku korona norweska nie doświadczała większych zawirowań.

W styczniu 2024 roku korona norweska nie doświadczała większych zawirowań.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Pięć lat słabości korony norweskiej

Próby wyjaśnienia osłabienia korony norweskiej w latach 2019-2023 podjęli się analitycy Centralnego Biura Statystycznego. Zwracają uwagę, że tańsza waluta jest jednocześnie plusem i minusem dla gospodarki, przedsiębiorców oraz gospodarstw domowych. Bardziej opłacalny staje się eksport towarów i usług, ale jednocześnie drożeje import. Doprowadza to do wzrostu cen, a co za tym idzie, większego wskaźnika inflacji. Droższe stają się także wyjazdy zagraniczne.
– Trudno powiedzieć, dlaczego kurs korony norweskiej jest obecnie taki, jaki widzimy. Trudno też przewidzieć, jaki będzie w przyszłości – dywagują analitycy SSB. Wskazują jednak, że waluta podlega ciągłym czynnikom długo- oraz krótkoterminowym.

Czynniki krótkoterminowe wpływające na sytuację korony norweskiej:

1) Niepokoje globalne – napięta sytuacja geopolityczna negatywnie wpływa na chęć inwestorów do lokowania kapitału w państwach o słabszych lokalnych walutach. Zyskują wówczas duże rynki, zdominowane przez np. dolara amerykańskiego lub euro.

2) Różnica stóp procentowych w stosunku do zagranicy – korona norweska zyskuje, gdy stopy procentowe w kraju pozostają na wyższym poziomie niż w państwach–partnerach handlowych kraju fiordów i traci, gdy wskazane państwa podwyższają stopy procentowe.

3) Sprzedaż koron przez Norges Bank – spółki zagraniczne muszą wymienić część swoich dochodów na korony norweskie, aby móc płacić podatki i opłaty na rzecz państwa norweskiego. Stwarza to popyt na koronę norweską, co samo w sobie wzmacnia walutę. Jednocześnie korona norweska traci, gdy Norges Bank wymienia krajowe pieniądze na dolary amerykańskie, w celu ulokowania ich w Oljefondet.

Czynniki długoterminowe wpływające na sytuację korony norweskiej:

1) Poziom cen w porównaniu z zagranicą – SSB zwraca uwagę na różnicę parytetu siły nabywczej pomiędzy krajami. Jeśli poziom cen w jednym kraju rośnie szybciej niż w innych, istnieje tendencja do odpowiedniego osłabienia waluty tego kraju w dłuższej perspektywie. Wzrost poziomu cen w Norwegii prowadzi do osłabienia korony w dłuższej perspektywie.

2) Cena ropy naftowej – trwały wzrost cen ropy i gazu może przyczynić się do umocnienia kursu walutowego. Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli dane państwo handluje surowcem, którego cena wzrasta, wzrasta również krajowa waluta. Odpowiednio, obniżka cen ropy i gazu spowoduje osłabienie kursu korony. Na kurs korony norweskiej wpływa także stopień uzależnienia gospodarki od branży naftowej. Działania menedżerów Funduszu Naftowego doprowadzają do stopniowego uniezależnienia kursu korony od cen ropy i gazu.

3) Inwestycje zagraniczne w Norwegii – ujemny przepływ kapitału wskazuje, że inwestorzy mogą widzieć mniejszy potencjał w norweskiej gospodarce w porównaniu ze strefą euro, czy USA.

Analitycy SSB są zgodni, że prognozy dotyczące kursu korony są trudne do oszacowania. Według ekspertów bankowych norweska waluta powinna zyskać na przestrzeni 2024 roku. Zwracają uwagę, że poprawa sytuacji nastąpi przede wszystkim w porównaniu z euro.

Źródła: SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jacenty17 Kasprzyk

15-04-2024 21:03

Przyczyną słabej korony nie jest cena ropy ,tylko wstrzymanie obrotu pieniądzem realnym , a przejście na transakcje bezgotówkowe . Jest to próba likwidacji szarej strefy w Norwegii . Jak widać po kursie korony nic im się nie udało , a wprost przeciwnie stracą większość pracowników przyjezdnych . Praca za ten pieniądz jest porównywalna z pensami w Polsce .

cob2

01-02-2024 02:15

Prezydent Argentyny
Gość który twierdzi że słucha porad swojego nieżyjącego psa i który sprawił że w Argentynie jest już 100% inflacja. Na pewno mądry z niego człowiek

Majki Majcher

31-01-2024 05:14

DUŻY POKOJ UMEBLOWANY DO WYNAJĘCIA OD ZARAZ W MAJORSTUEN SUPER LOKALIZACJA ZAPRASZAM .96831816

Adamski77

30-01-2024 21:54

"Norges Bank wymienia krajowe pieniądze na dolary amerykańskie, w celu ulokowania ich w Oljefondet."
No jak się swoją walutę wymienia na obcą, to co się dziwić.

Eli Bulls

30-01-2024 18:32

))
Według ekspertów bankowych norweska waluta powinna zyskać na przestrzeni 2024 roku. Zwracają uwagę, że poprawa sytuacji nastąpi przede wszystkim w porównaniu z euro.
Jasne... po wejsciu do strefy EURO gdy korony juz nie bedzie sensu ratowac

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok