Biznes i gospodarka

Dalsze wahania na rynku walut. Cztery dni pogrążyły koronę norweską

Emil Bogumił

07 kwietnia 2025 11:44

Udostępnij
na Facebooku
6
Dalsze wahania na rynku walut. Cztery dni pogrążyły koronę norweską

Topnieje przewaga wypracowywana w ostatnich tygodniach. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Trwają nieustanne wahania na rynku walut. Ten podlega ciągłym zmianom, a do najważniejszych należą m.in. topniejące ceny ropy naftowej. Sytuacja daje się we znaki gospodarkom i walutom uzależnionym od sytuacji geopolitycznej, do której należy korona norweska. W ciągu czterech dni kwietnia jej kurs znacząco zmalał.
Jeszcze 3 kwietnia kurs dolara amerykańskiego, euro i złotówki prezentował się następująco: 10,33 NOK, 11,41 NOK, 2,70 NOK. W ciągu ostatnich czterech dni przewaga korony norweskiej wypracowana w ostatnich tygodniach znacząco zmalała. Waluta kosztują obecnie 10,86 NOK (dolar amerykański), 11,93 NOK (euro) oraz 2,77 NOK (złotówka).

Euro zdążyło już wyśrubować tegoroczny rekord i pozostaje najdroższe od przełomu października i listopada 2024 roku. Dolar amerykański, w porównaniu z początkiem roku, nadal traci. Spadek nie sięga już blisko 10-procent, a wynosi około 4,60 proc. Złotówka wróciła z kolei do stabilnego kursu z połowy marca.

Znowu ropa i... Trump?

Znaczne umocnienie USD, EUR i PLN wobec korony norweskiej w ostatnim tygodniu, szczególnie od 3 kwietnia, spowodowane jest kilkoma kluczowymi czynnikami. Najważniejszym powodem osłabienia NOK jest gwałtowny spadek cen ropy naftowej, który znacząco obniży dochody Norwegii z eksportu surowca. Norweska gospodarka negatywnie odpowiedziała także na wojnę handlową zapowiadaną przez administrację Donalda Trumpa. Nagła zmiana może doprowadzić do spowolnienia, czego efektem będzie dalszy spadek waluty.

Na zapowiadane przez amerykańskiego prezydenta zmiany zareagował norweski rząd, który chce uchronić gospodarkę kraju fiordów od dużych wahań. Premier zapowiedział m.in. rozmowy z europejskimi przywódcami, które mają pomóc uchronić Stary Kontynent przed negatywnymi zmianami, których źródło znajduje się za Atlantykiem.
To nie pierwszy raz, gdy polityka Donalda Trumpa stanęła na przeszkodzie norweskiej gospodarki.

To nie pierwszy raz, gdy polityka Donalda Trumpa stanęła na przeszkodzie norweskiej gospodarki.Fot. Gage Skidmore, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Korona norweska po raz kolejny traci także na niepewności. Nieznane są zarówno działania polityczne amerykańskiej administracji, jak i spodziewana odpowiedź Europy oraz samego kraju fiordów. Tego typu sytuacji dodatkowo osłabiają m.in. atrakcyjność inwestycyjną Norwegii, która od lat podupada.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


tadeusz.gosztyla

11-04-2025 04:49

itu jest racja

Sułtan

08-04-2025 14:50

Jak widać wystarczy że ktoś pierdnie żeby korona spadła

Xx1

07-04-2025 21:50

Ropa drożeje to Korona norweska spada, ropa tanieje i również spada. Erna Solberg twierdzi nadal że tania korona norweska jest dobra dla eksportu. Dziś słuchałem norweskiego doktora ekonomii i on twierdził że jak weźmie się pod uwagę te wszystkie daniny, podatki to okazuje się że państwo zabiera 90%. Znowu inny norweski polityk mówił że gdyby 30 lat temu ktoś publicznie przekonywał ludzi do takich bzdur jakie dziś mają być normalnością to zalecono by mu leczenie psychiatryczne. Europa rządzą szaleńcy! USA i reszta świata patrzy na nas jak na debili, którzy obrali samobójczy kurs.

Krzysztof Wysiński

07-04-2025 18:57

Co oni pierdolą jak nie ropa to dolar , jak nie dolar to Tramp . Dolar w dół korona w dół , ropa w górę korona w dół , dolar w górę korona w dół . Ten rząd to jacyś idioci

Janek134

07-04-2025 17:05

A mi się wydaje że te wachania korony to przez pogodę jak jest pochmurno to trochę idzie w górę a jak wyjdzie słońce to spada i ogólnie przez to że jest mało opadów deszczu

akwatomek

07-04-2025 13:48

Skonczcie juz pier.te bzdury. Ropa trump.gownowojna. Winne jest zlodziejskie panstwo norweskie i tyle w temacie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok