Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

„Zradykalizowane i skrajne postawy wciąż zyskują poparcie”. 13 lat od ataku terrorystycznego na wyspie Utøya

Monika Pianowska

22 lipca 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
2
„Zradykalizowane i skrajne postawy wciąż zyskują poparcie”. 13 lat od ataku terrorystycznego na wyspie Utøya

Stałe miejsce pamięci zlokalizowane będzie na Johan Nygaardsvolds Plass, tuż obok Centrum 22 Lipca. wikimedia commons/Human-Etisk Forbund/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

„Nigdy nie zapomnimy!” – to hasło tegorocznego programu obchodów rocznicy ataków terrorystycznych z 22 lipca 2011 r. 13 lat po zamachach Andersa Breivika na dzielnicę rządową i wyspę Utøya odbywają się uroczystości narodowe, transmitowane na żywo, a w wielu miejscach w kraju fiordów również wydarzenia lokalne i są otwarte kościoły.
W tym roku wyspa dostępna jest przez dwa dni. Każdy, kto chciał wziąć udział w wydarzeniu, musiał wcześniej zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej Krajowej Grupy Wsparcia.

Nie wyciągnięto lekcji

W centrum stolicy odczytano nazwiska ośmiu osób, które zginęły w dzielnicy rządowej, oraz 69, które straciły życie na letnim obozie AUF na wyspie Utøya. Następnie nastąpiła uroczystość złożenia wieńców i minuta ciszy. O godzinie 11:00 w katedrze w Oslo rozpoczęło się także nabożeństwo na cześć pamięci ofiar zamachów.
– Mogliśmy sobie życzyć, aby wszystko, czego dowiedzieliśmy się w Norwegii na temat wydarzeń poprzedzających 22 lipca, położyło kres mowie nienawiści, przemocy i groźbom. Ale tak się nie stało – powiedział premier Jonas Gahr Støre podczas przemówienia podczas obchodów 22 lipca w Dzielnicy Rządowej.
Premier w swoim przemówieniu wyróżnił Komisję ds. Ekstremizmu, która stwierdza, że ​​„żadne społeczeństwo nie jest w stanie całkowicie uchronić się przed atakami terrorystycznymi”.
Na zdjęciu: wyspa Utøya.

Na zdjęciu: wyspa Utøya.Źródło: Fot. Paalso; Paal Sørensen 2011, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

– Widzimy, że zradykalizowane, skrajne postawy wciąż zyskują poparcie. Rozpowszechniane są teorie spiskowe i fałszywe informacje. Występuje nienawiść do Żydów, nienawiść do muzułmanów oraz prześladowanie osób queer, Samów i innych mniejszości – kontynuował premier.
Program rocznicowy rozpoczyna się na Utøyi 22 lipca o godz. 16:00. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy muszą przybyć łodzią na wyspę nie później niż o 15:30. Podobnie jak w Dzielnicy Rządowej, odbędą się przemówienia lidera młodzieżówki Partii Pracy i premiera Støre, odczytanie nazwisk i minuta ciszy. Głos zabiorą także Magnus Håkonsen i Merete Stamneshagen z Grupy Wsparcia. Wystąpi również chór Bee the Difference, który tworzą ocaleli z zamachu terrorystycznego w Manchesterze z 2017 roku.
Program kończy się na nabrzeżu złożeniem wieńców i solówką na trąbce „Til ungdommen” w wykonaniu Magnusa Aannestada Osetha.

Stałe miejsce pamięci

W dniach 30 i 31 sierpnia jury spotka się, aby wybrać trzy z dziesięciu propozycji trwałego miejsca pamięci w Dzielnicy Rządowej po ataku terrorystycznym z 22 lipca 2011 roku. Napłynęło 220 zgłoszeń od artystów i architektów z kraju i zagranicy. Wybrano dziesięciu uczestników, a ich szkice zaprezentowano w czerwcu.
Stałe miejsce pamięci zlokalizowane będzie na Johan Nygaardsvolds Plass, tuż obok Centrum 22 Lipca.
Zamach bombowy w Oslo i masowe morderstwo na Utøyi to największe akty terroryzmu w Norwegii w czasie pokoju. Atak został zaplanowany i przeprowadzony przez prawicowego ekstremistę Andersa Behringa Breivika. Twierdził, że broni Norwegii przed politycznie zorganizowanym i tajnym „projektem wielokulturowym”. W rzeczywistości brutalnie zaatakował obóz letni młodzieżówki Partii Pracy (AUF). Najmłodsza ofiara miała 14 lat.
Źródła: NTB, regjeringen.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


SelerNaciowy

22-07-2024 17:09

Politycy sami pchają ludzi w łapy radykalnych organizacji.

J M

22-07-2024 16:37

ELYTY sataniści 1% z 1% najbogatszych już lewaków złożyli w ofierze BAALowi. Lewactwo zostanie oskarżone o niszczenie cywilizacji i całkowicie wyrżnięte taki jest plan 3 wojny światowej. Fragment tych satanistycznych bzdur

Wojna ta musi być prowadzona w taki sposób, by islam i państwo Izrael wzajemnie się unicestwiły. W tym czasie w innych społeczeństwach, podzielonych odnośnie tej sprawy pojawią się nihiliści i ateiści, którzy wywołają wielką społeczną katastrofę, jaka doprowadzi narody, po pierwsze, do zupełnego ateizmu, a po drugie do barbarzyństwa i krwawych przewrotów. [...] Wszędzie na świecie obywatele, zmuszeni do obrony przed rewolucyjnymi mniejszościami, będą prześladować tych niszczycieli cywilizacji. Wielu ludzi, rozczarowanych chrześcijaństwem [...], nie wiedząc, gdzie skierować swoje dziękczynienie, przyjmie nauki Lucyfera, którego doktryna ujrzy wtedy światło dzienne. Efektem tego będzie ruch, który unicestwi zarówno chrześcijaństwo, jak i ateizm.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok