Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Svalbard z kolejnym rekordem temperatury. To najwyższa średnia od rozpoczęcia pomiarów

Emil Bogumił

19 lipca 2024 10:05

Udostępnij
na Facebooku
Svalbard z kolejnym rekordem temperatury. To najwyższa średnia od rozpoczęcia pomiarów

Badacze zwracają uwagę, że zmiany klimatu są szybciej widoczne na północny, niż w pozostałych regionach Europy i świata. Fot. Dag Ivar Brekke/LPO Arkitekter (zdjęcie poglądowe)

Na Svalbardzie doszło do dramatycznej zmiany temperatury, alarmują meteorolodzy. W czerwcu 2024 roku na stacji pomiarowej zlokalizowanej przy lotnisku termometry wskazały najwyższe odczyty w historii. – To ponure dane – wskazuje jeden z synoptyków.
Stary rekord z 2022 roku wynosił 6,0 stopnia. Pomiary w czerwcu 2024 roku pokazały 6,1 stopnia Celsjusza. To 2,5 stopnia powyżej normy oraz najwyższa temperatura zmierzona w czerwcu na archipelagu w historii.

– Na podstawie samych czerwcowych danych nie możemy wyciągać pewnych wniosków, niemniej jednak wyczuwamy rozwój zgodny z przewidywaniami badaczy. Tłem są zmiany klimatyczne. Dotykają one obszary północne wcześniej i silniej niż obszary położone dalej na południe Europy – skomentował w rozmowie ze Svalbardposten Per Egil Haga, badacz Instytutu Meteorologicznego.

Norwegowie nie gotowi do zmiany klimatu?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Opinion dla norweskiego Czerwonego Krzyża, mieszkańcy Norwegii nie są gotowi do zmian klimatu. Chodzi o fale upałów, które co roku pojawiają się nad fiordami. Tylko jedna trzecia pytanych stwierdziła, że wie jak chronić się przed wysokimi temperaturami.

– Większość Norwegów wie, jak sobie radzić z zimnem, ale nie jesteśmy przyzwyczajeni do ekstremalnych upałów. Musimy posiąść większą wiedzę na temat objawów oraz metod radzenia sobie z takimi temperaturami – podsumowała Anne Bergh z Czerwonego Krzyża.

Źródła: Svalbardposten, NRK, Czerwony Krzyż
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok