Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Ratownicy w Gjerdrum nie wznawiają poszukiwań. Gmina odwołała ewakuację części budynków

Emil Bogumił

09 stycznia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Ratownicy w Gjerdrum nie wznawiają poszukiwań. Gmina odwołała ewakuację części budynków

Do osuwisko w Gjerdrum doszło 30 grudnia. Fot. NGI

Grupy ratownicze w Gjerdrum rozłożył maty izolacyjne na obszarze osuwiska. Ósmego stycznia poinformowano też, że na razie nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza. Służby już wcześniej przyznały, że nie ma szans na odnalezienie żywych osób.
Zespoły zostały wycofane z miejsca katastrofy piątego stycznia po ponownym osunięciu się ziemi. Przedtem z gruzowiska udało się wyciągnąć ciała siedmiu ofiar. Trzy pozostałe osoby również zostały uznane za zmarłe. Ratownicy przyznają, że nie ma możliwości, by przeżyły pod lawiną błota dziesięć dni. Ósmego stycznia na terenie katastrofy rozłożono specjalne maty izolacyjne. Poinformowano też, że działania poszukiwawcze nie zostaną na razie wznowione.

Erna Solberg ponownie w Gjerdrum

Wciąż nie do końca jasne są przyczyny katastrofy w Gjerdrum. Reakcję w tej sprawie zapowiedziała Rada Ministrów. Rządzący chcą zapobiec tego typu wydarzeniom w przyszłości. – Ludzie powinni czuć się bezpiecznie we własnym domu. Dlatego szybko utworzymy grupę ekspertów, która znajdzie przyczyny tragicznego osuwiska. Rozważy też środki ostrożności, które będzie można wprowadzić w całym kraju – poinformowała Tinu Bru, minister ropy naftowej i energii.

Kolejną wizytę w Gjerdrum zapowiedziała także Erna Solberg. Premier weźmie udział w nabożeństwie żałobnym, które odbędzie się w lokalnym kościele 10 stycznia. Liturgia będzie transmitowana w telewizji i radiu przez NRK.
Na miejscu wciąż obecne są zespoły poszukiwawcze, geotechnicy oraz przedstawiciele gminy.

Na miejscu wciąż obecne są zespoły poszukiwawcze, geotechnicy oraz przedstawiciele gminy. Fot. NVE

Trudny powrót do normalności

Policja, w porozumieniu z władzami gminy, odwołała część ewakuacji na terenie Gjerdrum. W piątek, ósmego stycznia, część mieszkańców z blisko 220 domów mogło wrócić do siebie. Zezwolono również na otwarcie szkoły i powrót dzieci na zajęcia.

Osuwisko w Gjerdrum zniszczyło 31 mieszkań rozlokowanych w dziewięciu budynkach. W jego wyniku ewakuowano ponad 1000 osób. Szacunki firm ubezpieczeniowych wskazują, że poszkodowanym wypłacone zostanie około 900 mln koron norweskich odszkodowań.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Pawel Salamacha

10-01-2021 15:58

Zbyt duza ingerencja czlowieka w przyrode.Budowalem osiedle Nystulia w ASK , zwracalem uwage na sasiednie dzialki gdzie karczowano drzewa ,krzewy dla uzyskania terenów pod zabudowę. To jest wielki biznes oraz niestety bardzo bezwzględny. Naruszono cieki wodne podziemne i podskalne szczelinowe zasupujac naturalne uksztaltowanie terenu , wyruwnujac pod budownictwo. Zagęszczanie gruntu spowodowalo blokade dawnych naturalnych ujść wody. Norwegia to kraina na skalach z malym procentem ziem urodzajnych.Na skalach mamy ziemie nasypową lub nawiewowa uzyskaną przez przemieszczanie wietrzne oraz uzyskany torf poprzez procesy gnilne liści , gałęzi itd.. Najgorsze jednak sa miejsca w ktorych wystepuje glina cienkowarstwowa potocznie zwana ślizgaczem. Jezeli jest sucha to jest bardzo twarda , jesli jednak otrzyma wode robi się niespójna z niczym mazia Ona jest powodem wiekszości osuwisk na całym globie.
Obowiązkiem w takich terenach powinno byc wykonywanie nawiertow dla sprawdzenia co tak naprawde kryje sie pod powierzchnia. Dobrym pomyslem byl system odgazowywania poprzez instalacje rur drenarskich w nasypie tłucznia o odpowiedniej frakcji. Pomuysł ten jednak , to raczej w 90 procentach biznes dla producentow oraz wykonawcow ,cóż nie mi osądzac.Ważniejsze dla mnie jest kotwowanie do skal fundamentów , palowanie szczelinowe fundamentów. To podraża ,ale gwarantuje uniknięcie tragedi. W nawiertach umieścić można sondy wilgotności które zaalarmują nas o ewentualnym nagromadzonym gazie czy wodzie czyli nadmiernej wilgoci. Teraz przyroda upomniała sie o swoje prawa i oby to bylo po raz ostatni. Nauczmy się w końcu myśleć, korzystajmy z rady prawdziwych fachowców.

boj fra oszlo

10-01-2021 11:40

Onty_Ja_Gabriel_3. napisał:
bojfraoszlo napisał:
...Rydzyk mu po tacie chyba

Z tego co gdzieś czytałem, to nazwisko nosi nie po ojcu, a po matce.


...swiadomie napisalem...chyba
...ale my nie o tym...nie jego wina ,ze pojawil sie na tym padole
...wina jest jedna...Rydzyk nie rozliczyl zbiórek
..więc jak najbardziej sie nadaje

Onty_Ja_Gabriel_3.

10-01-2021 10:31

bojfraoszlo napisał:
...Rydzyk mu po tacie chyba

Z tego co gdzieś czytałem, to nazwisko nosi nie po ojcu, a po matce.

boj fra oszlo

10-01-2021 10:12

...za daleko szukasz ..zbieracza w Norwegii z podobna reputacja nie znajdziesz
...w Polsce jest taki jeden,ktory zbiera wielokrotnie i nigdy sie nie rozliczyl
...z Torunia
...Rydzyk mu po tacie chyba

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok