Nima uchwycił moment, w którym młody niedźwiedź zapadł w sen.
Wildlife Photographer of the Year/Nima Sarikhani/materiały prasowe
Zdjęcie drzemiącego niedźwiedzia polarnego zwiniętego w kłębek na górze lodowej podbiło serca internautów i zostało zwycięzcą tegorocznej nagrody People’s Choice Award dla Fotografa Roku Dzikiej Przyrody. Wykonano je na Svalbardzie.
O nagrodę People’s Choice Award ubiegało się 25 autorów. Ponad 75 tys. miłośników fotografii dzikiej przyrody z całego świata oddało swoje głosy na tegorocznego zwycięzcę. Lodowe łóżko (Ice Bed) – zdjęcie Nimy Sarikhaniego, przedstawiające młodego niedźwiedzia polarnego zasypiającego na górce z lodu, zostało uznane najlepszym według głosujących w kategorii Wildlife Photographer of the Year.
Daje do myślenia
Dyrektor Muzeum Historii Naturalnej, dr Douglas Gurr, mówi: – Zapierające dech w piersiach i przejmujące zdjęcie Nimy pozwala nam dostrzec piękno i kruchość naszej planety. Jego prowokujący do myślenia obraz wyraźnie przypomina o integralnej więzi między zwierzęciem a jego siedliskiem i służy jako wizualna reprezentacja szkodliwych skutków ocieplenia klimatu i utraty.
Po trzech dniach poszukiwań niedźwiedzi polarnych wśród gęstej mgły u wybrzeży norweskiego archipelagu Svalbard statek ekspedycyjny Nimy zdecydował się zmienić kurs i skierować się w stronę miejsca, gdzie nadal znajdował się lód morski. Tam załoga spotkała dwa niedźwiedzie polarne. Tuż przed północą młody samiec wspiął się na małą górę lodową i używając silnych łap, rozdrapał ją, by zrobić sobie łóżko. Nima uchwycił moment, w którym młody niedźwiedź zapadł w sen.
– Jestem zaszczycony zdobyciem tegorocznej nagrody People’s Choice dla WPY. To zdjęcie wywołało silne emocje u wielu osób, które je widziało. Chociaż zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem, przed jakim stoimy, mam nadzieję, że fotografia wzbudzi także nadzieję. Wciąż jest czas, aby naprawić bałagan, który spowodowaliśmy – mówi Sarikhani.
Wystawa w Londynie
Zdjęcie Lodowe łóżko i cztery konkurencyjne fotografie zostały wybrane do finału z krótkiej listy 25 zdjęć wyróżnionych przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz międzynarodowe jury spośród prawie 50 tys. zdjęć przesłanych do 59. edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year. Pięć najlepszych z nich będzie można oglądać zarówno w internecie, jak i na towarzyszącej wystawie w londyńskim muzeum do 30 czerwca 2024 r.
WYP rzuca światło na inspirujące i wpływowe historie ze świata przyrody, aby zrzeszać zwolenników ochrony planety. Coroczny konkurs dla fotografów-amatorów i profesjonalnych fotografów w każdym wieku z całego świata wykorzystuje wyjątkową siłę emocji płynących ze zdjęć, aby łączyć ludzi z naturą. Prace zgłoszone do 60. konkursu są obecnie oceniane przez międzynarodowy panel ekspertów. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas kolejnej corocznej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w South Kensington w październiku 2024 r.
Źródła: nhm.ac.uk, BBC, CNN, National Geographic
Reklama