Ograniczenia dla wędkarzy wprowadzane są ze względu na drastyczny spadek populacji ryby.
pxhere.com / CC0 Public Domain
Wraz z początkiem nowego roku na norweskim wybrzeżu cieśniny Skagerrak wchodzi w życie zakaz połowu dorsza – dotyczyć będzie nie tylko zawodowych rybaków, ale też osób wędkujących rekreacyjnie i turystycznie.
Zarządzenie ma pomóc ochronić dorsza w okresie tarła oraz odbudować jego populację w rejonie południowo-wschodniej Norwegii.
Potrwa cztery miesiące
Urząd ds. Rybołówstwa (Fiskedirektoratet) przypomina, że w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia w obrębie 14 wyznaczonych obszarów będzie obowiązywać całkowity zakaz połowu dorsza. Rejony, w których wędkowanie będzie niedozwolone, rozpościerają się od Lindesnes wzdłuż wybrzeża Skagerrak, przez Oslofjord, aż do granicy ze Szwecją.
Poniższa mapa przedstawia miejsca, których dotyczą przepisy – zakaz całoroczny oznaczony jest kolorem niebieskim, natomiast zakaz obowiązujący od 1 stycznia do 30 kwietnia kolorem czerwonym:
Zakaz połowu nie obejmuje połowów ryb anadromicznych, takich jak pstrąg morski i łosoś – wszystkie osoby, które będą łowić ryby w tych obszarach i natrafią na dorsza, powinny dlatego delikatnie uwolnić go z haczyka i ostrożnie wypuścić z powrotem do morza.
Chcą ochronić populację
Wprowadzane przez Fiskedirektoratet zakazy połowu dorsza mają na celu ochronę populacji ryby. Zaobserwowano bowiem nadmierne wyeksploatowanie łowisk, co z kolei jest zagrożeniem dla ekosystemu. Urząd ds. Rybołówstwa podkreśla też, że do spadku populacji dorsza w norweskich wodach znacznie przyczyniły się połowy rekreacyjne – najgorszej sytuacja wygląda w Oslofjordzie oraz na wybrzeżach Skagerrak.