Najmłodszy, jakiego ujawniły służby, to 12-letni Norweg o poglądach prawicowo-ekstremistycznych. [zdjęcie poglądowe]
stock.adobe.com/licencja standardowa
W ciągu ostatnich kilku lat Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) wykryła działalność ponad 10 chłopców w wieku od 12 do 15 lat, którzy planowali ataki terrorystyczne w Norwegii.
– Kiedy internet stał się częścią codziennego życia ludzi, zaobserwowaliśmy, że młodzi radykalizują się za jego pośrednictwem. Dzieje się tak równie często na odległych wsiach, jak i na obszarach miejskich. Widzimy, że młodzi chłopcy ulegają radykalizacji, nie mając bezpośredniego kontaktu z innymi. Stają się częścią prawicowej propagandy ekstremistycznej i gloryfikacji przemocy, którą znajdują w internecie – mówi Linn Havnelid, pełniąca obowiązki dyrektora wydziału antyterrorystycznego PST.
Zaczęło się w sieci
Najmłodszy, jakiego ujawniły służby, to 12-letni Norweg o poglądach prawicowo-ekstremistycznych, potwierdza Havnelid na łamach Dagbladet. Nie chce podawać szczegółów na temat wszystkich podejrzanych chłopców. Dzieci ujawnione przez PST planowały terror poprzez język gier i popkulturę w zamkniętych i zaszyfrowanych grupach w internecie.
Niektórych służby policyjne znalazły same, wobec innych otrzymały wskazówki. Wspólną cechą wszystkich przypadków było to, że często zaczynały się od nieszkodliwego żartu, zanim przekształciły się w dyskusję o atakach terrorystycznych.
Dzieci nie zawsze rozumieją konsekwencje tego, co robią np. w mediach społecznościowych.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Większa kontrola w internecie
Młodych ekstremistów inspirował akceleracjonizm, czyli trend ideologiczny w obrębie prawicowego ekstremizmu. Centralną kwestią jest idea, że „wojna rasowa” jest nieuchronna i że należy pilnie przyspieszyć upadek społeczeństwa, podczas gdy „rasa biała” nadal stanowi większość demograficzną na Zachodzie. Zwolennicy tej ideologii podkreślają terror jako ważne narzędzie destabilizacji społeczeństwa i rozpoczęcia „wojny rasowej”. Taki sposób myślenia inspirował sprawców kilku skrajnie prawicowych aktów terroryzmu na Zachodzie w ostatnich latach.
Już w marcu 2023 Policyjna Służba Bezpieczeństwa otrzymała od norweskiego rządu pozwolenie na przechowywanie wszystkich komentarzy napisanych na platformach publicznych przez pięć lat.
– Stoimy w obliczu nowych i nieznanych zagrożeń, zatem ważne jest, aby PST mogła wychwycić na przykład rozwój ekstremizmu w internecie – mówiła wówczas minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl.
Źródła: PST, Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
18-02-2024 15:55
1
0
Zgłoś
17-02-2024 23:45
0
-2
Zgłoś
17-02-2024 23:13
0
-3
Zgłoś
17-02-2024 00:26
4
0
Zgłoś
16-02-2024 16:47
5
0
Zgłoś
15-02-2024 19:30
8
0
Zgłoś