Aktualności
Konfirmacja w Norwegii
5

Jak wygląda tradycja konfirmacji w Norwegii?
Konfirmacja ma już długą tradycję w Kościele Norweskim. Do tego sakramentu podchodzi norweska młodzież w 8 klasie. Konfirmacja to symboliczne przejście do dorosłości.
Jak wygląda tradycja konfirmacji w Norwegii? Co się zmieniło w ciągu ostatnich lat?
Skąd pochodzi konfirmacja?
Konfirmacja jest słowem wywodzącym się z łaciny. Confirmatio oznacza utwierdzenie lub umocnienie.
Kościół traktuje konfirmację jako potwierdzenie chrztu.
Konfirmacja kiedyś
Konfirmacja została wprowadzona w Norwegii w XVIII wieku, a dokładnie 13 stycznia 1736 roku. Wszystkie konfirmacje były kościelne (obecnie istnieje również opcja humanistyczna) oraz obowiązkowe dla wszystkich członków kościoła. Z obowiązkowej konfirmacji zrezygnowano w 1912 roku.

foto: wikipedia.org
W tamtych czasach ksiądz w dniu konfirmacji przepytywał ustnie wszystkich kandydatów, którzy klęczeli na kościelnej podłodze. Podejście do konfirmacji traktowano bardzo poważnie, jeśli ktoś nie podszedł do sakramentu przed ukończeniem 19 roku życia, to groził mu areszt lub dyby. W 1759 dodano prawo, które zobowiązywało, aby wszyscy którzy mieli rodziny i podchodzili do konfirmacji, uczestniczyli również w nocnym czuwaniu.
Konfirmacja dziś
Obecnie Norwegowie sami decydują kiedy i czy w ogóle podejdą do konfirmacji. Mogą również wybrać czy wolą konfirmację kościelną, czy humanistyczną. Sakrament konfirmacji jest bardzo popularny w Norwegii, bardziej niż w Danii czy Szwecji.
Konfirmacja humanistyczna jest dostępna w Norwegii od 1950 roku. Składa się z zajęć z etyki, filozofii i socjologii, które mają na celu wzbudzić w młodym człowieku zrozumienie podstaw humanistyki. Konfirmacja humanistyczna kończy się zabawą zwaną Ungdomsfesten. Za konfirmację humanistyczną odpowiada Human-Etisk Forbund.

foto: wikipedia.org
Kiedyś konfirmacja kojarzyła się bardziej z symbolicznym przejściem w dorosłość. Obecnie jest to dobra okazja aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi i święto osoby pochodzącej do konfirmacji. Przygotowanie do konfirmacji ma na celu pomoc i wsparcie młodzieży na drodze do dorosłego życia.
Współczesna konfirmacja wiąże się również z kosztownymi prezentami. Przeciętny norweski nastolatek otrzymuje z okazji konfirmacji około 33 000 koron. Często pojawia się zarzut, że młodzież podchodzi do konfirmacji jedynie „dla pieniędzy”.
Mimo wszystko, konfirmacja jest jednak traktowana jako „rytuał przejścia”. Młodzież po konfirmacji może siadać przy stole z dorosłymi lub mogą się wybierać na imprezy na których serwuje się alkohol.
Co myślicie o takim sakramencie?
Źródła: snl.no, dagbladet.no, ung.no, human.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Pål Berge - Creative Commons Attribution 2.0
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
12-08-2015 09:21
3
0
Zgłoś
06-05-2015 15:02
4
0
Zgłoś
02-05-2015 11:51
3
0
Zgłoś
30-04-2015 18:30
4
0
Zgłoś
30-04-2015 13:16
5
0
Zgłoś