Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Kolejny rekord temperatury w Norwegii. Kraj fiordów coraz gorętszy

Emil Bogumił

08 listopada 2024 10:08

Udostępnij
na Facebooku
1
Kolejny rekord temperatury w Norwegii. Kraj fiordów coraz gorętszy

Topnienie lodu na północy sprawia, że niedźwiedzie polarne muszą szukać alternatywnych metod szukania pożywienia. Fot. Jon Aars/Norsk Polarinstitutt

W nocy z czwartku na piątek (8 listopada) na Andøya odnotowano rekordowe 14 stopni Celsjusza – najwyższą temperaturę listopadową w historii pomiarów na wyspie. Meteorolodzy biją na alarm, wskazując, że ekstremalne zmiany temperatury to nie jedyny niepokojący sygnał tej jesieni w Norwegii.
Pierwsze dni listopada przyniosły w Norwegii rekordowo wysokie temperatury. Na Andøya odnotowano 14 stopni Celsjusza, co bije poprzedni listopadowy rekord wynoszący 12,5 stopnia. Meteorolog Matilda Hallerstig podkreśla, że to wyjątkowa sytuacja. Nowy rekord przewyższa poprzedni aż o 1,5 stopnia. Zazwyczaj różnice między historycznymi wynikami wynoszą zaledwie dziesiętne części stopnia.

Gorąca jesień w Norwegii

W całej Norwegii jesień przynosi wyższe niż zwykle temperatury i zwiększone opady. Październik był o 1,7 stopnia cieplejszy niż wynosi średnia, a na Svalbardzie odnotowano jedną z najwyższych temperatur październikowych w historii. Opady również były wyjątkowe – ekstremalne deszcze dotknęły Trøndelag i północne części Nordland. Na południu kraju odnotowano mniejsze, lecz równie znaczące susze. Ekstremalna pogoda nasiliła się w ostatnich dniach października wraz z przejściem nad Norwegią potężnego sztormu Jakob.
Temperatura powietrza w Norwegii w październiku. Im ciemniejszy odcień, tym większe odchylenie ciepła od normy.

Temperatura powietrza w Norwegii w październiku. Im ciemniejszy odcień, tym większe odchylenie ciepła od normy.Il. Instytut Meteorologiczny

Szczególnie niepokojąca sytuacja ma miejsce na Svalbardzie, gdzie podwyższone temperatury wpływają na rekordowe topnienie pokrywy lodowej. Svalbard zanotował trzeci najcieplejszy październik w historii, a obszary wokół wyspy miały najniższy zasięg lodu morskiego od dekad. Klimatolog Signe Aaboe zauważa, że tempo topnienia lodu wokół Svalbardu jest obecnie wyjątkowo szybkie, co zagraża stabilności lokalnego ekosystemu i może mieć globalne konsekwencje.

2024 jest drugim najcieplejszym, jaki odnotowano w Norwegii, biorąc pod uwagę okres od stycznia do października. Ustępuje jedynie miejsca 2020 rokowi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


C B

08-11-2024 19:06

Już zapomnieli "gorącą" ubiegłą zimę, gdzie w okolicach Oslo temp. spadły do ok. -30 st.C?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok