Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Finał sporu o farmę wiatrową Fosen. Hodowcy reniferów dostaną rekompensatę

Monika Pianowska

07 marca 2024 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Finał sporu o farmę wiatrową Fosen. Hodowcy reniferów dostaną rekompensatę

Mediacje pomiędzy stronami trwały od maja ubiegłego roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegia osiągnęła porozumienie z saamskimi hodowcami reniferów, które pozwala na dalsze działanie największej w kraju farmy wiatrowej, kończąc spór o prawa rdzennej ludności, podało 6 marca Ministerstwo Energii.
Mediacje pomiędzy stronami trwały od maja ubiegłego roku. W grudniu 2023 grupa rodzin reprezentujących Sør-Fosen sijte osiągnęła polubowne porozumienie z elektrownią Fosen Vind. Producent energii wiatrowej jest zobowiązany do zapłaty 7 milionów koron rocznie spółce rodzinnej przez 25 lat.

Prawa człowieka wciąż zagrożone

Teraz udało się również zakończyć spór z grupą północną. W wyniku mediacji pomiędzy Nord-Fosen siida i Roan Vind doszło do ugody, która ma zapewnić dalszą hodowlę reniferów, złagodzić niedogodności operacyjne i utrzymać podstawę do kultywowania tradycji wypasania zwierząt w Nord-Fosen siida dla przyszłych pokoleń.
– To była uciążliwa i trudna sprawa, zwłaszcza dla rodzin, które w Fosen prowadzą hodowlę reniferów. Cieszę się, że strony doszły do ​​porozumienia w sprawie przyszłościowego rozwiązania. Porozumienie między stronami umożliwia nowym pokoleniom dostrzeżenie możliwości kontynuacji hodowli reniferów – mówi Minister Energii Terje Aasland (Ap).
Aktywiści w sprawie Fosen nie są jednak zadowoleni z działań rządu w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego i twierdzą, że porozumienie nie oznacza zaprzestania łamania praw człowieka. Ella Marie Hætta Isaksen podkreśla w komentarzach dla norweskiej prasy, że ​​nie stanie się to, dopóki zarówno Sør-, jak i Nord Fosen nie uzyskają dostępu do dobrych terenów, które zastąpią utracone zimowe pastwiska.
Porozumienie między stronami umożliwia nowym pokoleniom dostrzeżenie możliwości kontynuacji hodowli reniferów .

Porozumienie między stronami umożliwia nowym pokoleniom dostrzeżenie możliwości kontynuacji hodowli reniferów .Źródło: wikimedia.org

– Fakt, że w państwie norweskim będzie dochodziło do tak wielu lat łamania praw człowieka, jest i pozostaje całkowitą katastrofą prawną, z której całe społeczeństwo musi się uczyć – stwierdza w komentarzu.

Prawo do hodowli

W 2021 r. norweski sąd najwyższy orzekł, że farmy wiatrowe Storheia i Roan w Fosen naruszyły prawa Saamów wynikające z międzynarodowych konwencji, co wywołało w zeszłym roku ogromne protesty w związku z przedłużającym się procesem wdrażania orzeczenia. Środowe porozumienie obejmowało północną grupę pasterzy i operatorów Roan Vind, których właścicielem jest Aneo, niemieckie Stadtwerke Muenchen i Nordic Wind Power.
Rząd oznajmił, że Roan będzie płacić roczną rekompensatę za kontynuację działalności, dzięki której turbiny będą mogły stać na terenach lokalnej ludności.
Umowa obejmuje zakup dodatkowych praw do wypasu zimowego oraz prawa weta w przypadku planów przedłużenia koncesji na eksploatację farmy wiatrowej po roku 2045. Oznacza to, że licencjobiorcy nie mogą ubiegać się o przedłużenie lub odnowienie koncesji bez zgody hodowców z Nord Fosen.
Źródła: regjeringen.no, NTB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok