Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

28
Domki letniskowe czyli hytta w Norwegii

Hytte” to najczęściej drewniany domek, położony poza miastem: nad morzem, w lesie lub w górach. Na ”hytcie” Norwegowie bardzo często spędzają wolne dłuższe weekendy, Święta Wielkanocne i wakacje. Jeśli masz zamiar kupić hyttę w Norwegii, opłaca się ją wynajmować, aby sfinansować spłatę pożyczki bankowej.

 

 


Hytte” to najczęściej drewniany domek, położony poza miastem: nad morzem, w lesie lub w górach. Na ”hytcie” Norwegowie bardzo często spędzają wolne dłuższe weekendy, Święta Wielkanocne i wakacje.

 

Jeśli masz zamiar kupić hyttę w Norwegii, opłaca się ją wynajmować, aby sfinansować spłatę pożyczki bankowej.

Doświadczeni sprzedawcy hytt w Norwegii radzą:

 

  • Hytty stojące samodzielnie wynajmowane są chętniej niż te, położone w bardziej zwartej zabudowie. Wiele osób przyjeżdżających do Norwegii zimą jest jednakowo zainteresowanych narciarstwem biegowym co zjazdowym, gdyż samo narciarstwo zjazdowe zawsze można uprawiać w Alpach. Również zbiorniki wodne, w których można wędkować są bardzo atrakcyjne, niezależnie od tego, czy będzie to rzeka, morze, czy jezioro.

 

  • Obecnie większość osób wynajmujących hytty chciałaby mieszkać w centrum. Najlepiej, żeby hytta leżała w odległości marszu od centrum sportowego i sklepu. Koszty wynajmu są tym wyższe, im bliżej takiego centrum i różnych aktrakcji leży hytta. Łatwiej jest taką hyttę wynająć i większy można uzyskać czynsz.

 

  • - W hyttcie musi być nowocześnie i komfortowo, musi być doprowadzony prąd, woda i system odpływowy. Minęły już czasy, kiedy ludzie godzili się wynajmować hyttę ze sławojką na zewnątrz. Powinieneś również pomyśleć o tym, by hyttę łatwo było posprzątać i przygotować na przyjazd kolejnego wynajmującego.

 

  • Norwegowie wynajmują hytty na weekendy, podczas gdy turyści zagraniczni wynajmują je w środku tygodnia. Rynek wynajmu jest różnorodny, aczkolwiek przez większość lat budowano duże hytty na wynajem. Małe obiekty są z reguły droższe – wyższa jest cena sprzedaży za metr kwadratowy, ale dochody z wynajmu równiez są wyższe w przeliczeniu na metr kwadratowy niż w przypadku mieszkań dużych. Jednakowoż jest rzeczą bardzo ważną, by sprawdzić jakie będą roczne dochody od metra kwadratowego w stosunku do zainwestowanej wartości oraz jakie rodzaje hytt są najbardziej popularne w okolicy i najczęściej wybierane. Poza wszystkim – najważniejsze jest by hytta była funkcjonalna i posiadała najniezbędniejsze wygody i wyposażenie.

 

 

 

Koszty hytty.

Wielu właścicieli hytt odkrywa, że hytta kosztuje więcej niż się spodziewali.

Zalecamy wszystkim potencjalnym nabywcom hytt, by dokładnie przemyśleli jakie koszty wiążą się z zakupem hytty.
Zanim kupisz hyttę, przygotuj sobie plan budżetowy, zobacz, jakie będą koszty i czy cię na to stać. Nie zapomnij o ratach i odsetkach, podatkach gminnych i w końcu o podatku. Tych kosztów nie uda ci się uniknąć.

Ponieważ norweskie hytty potrafią się bardzo różnić – od najprostszych obiektów o powierzchni paru metrów kwadratowych, do hytt-pałaców, wyposażonych w takie luksusy, o których tylko nieliczni mogą pomarzyć – bardzo ciężko jest przedstawić jakieś konkretne ceny. Jest jednak mozliwe zebranie i omówienie ogólnych punktów/zagadnień, z którymi potencjalny przyszły właściciel hytty powinien się zapoznać i przemyśleć zanim złoży ofertę. Oto trzynaście rzeczy, które powinny znaleźć się w planie budżetowym dotyczącym zakupu hytty:

Dzierżawa. Czy hytta stoi na gruncie dzierżawionym, czy własnościowym? Jeśli działka jest dzierżawiona, trzeba będzie opłacać roczną opłatę za dzierżawę.


Wpis do ksiąg wieczystych
. Wpis do ksiąg wieczystych i ewentualna opłata skarbowa w przypadku załatwiania sprawy przez pośrednika w handlu nieruchomościami.

Pożyczka
. Jeśli zaciągasz pożyczkę, musisz uwzględnić w budżecie raty pożyczki wraz z odsetkami. Jeśli nie masz ustalonego stałego oprocentowania, musisz wziąć poprawkę na ewentualny wzrost oprocentowania pożyczki.


Ubezpieczenie
. Powinieneś ubezpieczyć zarówno samą hyttę, jak i jej wyposażenie. Towarzystwo ubezpieczeniowe If szacuje, że w ubiegłym roku ponad 100 000 hytt nie miało ubezpieczonego wyposażenia.

Podatki/opłaty gminne
. Jeśli hytta korzysta z usług komunalnych (woda, ścieki, fundusz remontowy itp.), musisz liczyć się z podatkami/opłatami gminnymi na ten cel.

Podatek od hytty
. Czy w danej gminie obowiązuje podatek od nieruchomości? Podatek od nieruchomości dotyczy wszystkich głównych budynków na danej nieruchomości, również hytt. - Niektóre gminy postrzegają podatek od nieruchomości jako możliwość «wydojenia» właścicieli hytt, podczas gdy inne biorą pod uwagę również to, że podatek od nieruchomości dotknąłby również okolicznych rolników.

Dojazd
. Koszty podróży między hyttą a miejscem zamieszkania również muszą znaleźć się w budżecie. Jeśli podróżujesz samochodem, musisz wliczyć w koszty wydatki na paliwo i, być może, opłaty na rogatkach iz a przejazdy niektórymi drogami (bompenger).

Ogrzewanie
. Koszty okgrzewania, czy to elektrycznego, czy też koszty drewna opałowego, również muszą zostać uwzględnione w wyliczeniu.

Prąd
nie jest tani, a jeśli chcesz opalać hyttę drewnem, będziesz musiał znaleźć kogos, kto będzie mógł dostarczać drewno.

Droga. Jeśli do hytty prowadzi droga, musisz liczyć się z kosztami na jej utrzymanie i odśnieżanie (brøyting) oraz z ewentualną opłatą (bompenger), jeśli będzie to lokalna droga płatna (bomvei).

Utrzymanie i konserwacja
. Jak każdy inny budynek, również hytta musi być odpowiednio utrzymywana/konserwowana, a do tego będą ci potrzebne narzędzia i sprzęt. Konserwacja może polegać na dosłownie wszystkim: od regularnego bejcowania lub malowania, po naprawę przeciekającego dachu. – Oznacza to, że albo musisz znaleźć czas, by zająć się tym samodzielnie, albo też zlecisz to innym, a wtedy będą to zupełnie inne koszty.

Woda
. Jeśli do hytty nie jest doprowadzona bieżąca woda, będziesz musiał albo kupować wodę, albo zainwestować w sprzęt do oczyszczania wody dostępnej na miejscu, tak by była zdatna do picia. Dodatkowo wiele gmin wymaga, by zużyta woda została oczyszczona przed jej spuszczeniem. Jeśli chciałabyś doprowadzić wodę do hytty, musisz wystapic o pozwolenie na odprowadzanie/wypuszczanie ścieków sanitarnych. - Samo rozpatrzenie podania kosztuje, do czego oczywiście dochodzą koszty właściwych prac przy instalacji systemu doprowadzania wody.

Meble. Jeśli kupujesz nieumeblowaną hyttę, musisz pamiętać o tym, by uwzględnić w obliczeniach koszty jej urządzenia.

Jezioro/morze. Jeśli twoja hytta położona jest nad wodą, być może będziesz chciał mieć łódkę. Wtakim wypadku musisz wziąć pod uwagę wydatki na samą łódź, silnik, kamizelki ratunkowe, ewentualny sprzęt wędkarski oraz, być może, hangar/szopę lub inne miejsce do przechowywania łodzi, jeśli nie ma go na twojej posesji.

Na szczęście posiadanie hytty to nie tylko wydatki. Mamy dla ciebie przynajmniej jedną dobrą wiadomość: Jeśli twój majątek ma dużą wartość netto, możesz faktycznie zredukować swój podatek majątkowy poprzez zainwestowanie w domek sezonowy. Powodem jest to, że wartość podatkowa nieruchomości nigdy nie może być wyższa niż 30% ich wartości rynkowej.

Poza tym – posiadanie własnej hytty jest wartością samą w sobie. Możliwość zrelaksowania się na łonie natury, czy uprawiania sportów na własnym terenie – jest bezcenna.

 

 

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


brzy dal

01-08-2011 17:15

...spojrz

w lustro...

brzy dal

31-07-2011 10:28

friko napisał:
-guwniaż!!!!![/quote]

...miszczu

markus d

30-07-2011 19:40

może tu sobie znajdziesz tę hytte

www.hytternorge.no

brzy dal

30-07-2011 17:02

...gabrysia

punkt dla ciebie

wyczules lajze,wczesniej ode mnie...

markus d

30-07-2011 16:56

ale żeśmu pojechał po rajtach .....napewno się potnie po przeczytaniu
skąd jakiś troll może wiedzieć czy on kantuje albo daje popalić swoim pracownikom . gość chciał się tylko dowiedzieć o kupnie hytty w norge i skup się na tym

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok