Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Czas zimowy 2024: przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu

Monika Pianowska

26 października 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Czas zimowy 2024: przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu

Czas zimowy trwa 5 miesięcy w roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 r. o godzinie 03:00 należy przestawić zegary o jedną godzinę do tyłu 02:00. Wówczas rozpocznie się czas zimowy (zwany także czasem standardowym) i potrwa do 30 marca 2025 r.
Czas zimowy trwa 5 miesięcy w roku. Pozostałe 7 miesięcy wpisują się w czas letni. Strefa czasowa używana w Norwegii zimą to czas środkowoeuropejski (CET), latem zaś  środkowoeuropejski czas letni (CEST).
Około 60 proc. krajów na świecie nie stosuje czasu letniego. W Europie jedynie Islandia, Rosja i Białoruś nie zmieniają czasu na zimowy. Chociaż w większości urządzeń godzina zmieni się sama, warto pamiętać o manualnym przestawieniu np. zegarów ściennych czy tych elektronicznych w piekarnikach.

Czy to nadal ma sens?

Wiele osób ma wątpliwości, czy system ten jest nadal potrzebny we współczesnym społeczeństwie, a w kilku krajach Europy toczy się szeroka dyskusja na temat zniesienia zmiany czasu.
Pomysł na przestawienie zegara z czasu letniego na zimowy zrodził się z myślą o lepszym wykorzystaniu światła dziennego w ciągu roku. Podjęto więc działania mające na celu oszczędzanie energii, zwłaszcza w okresach, gdy światło generowane przez prąd stanowiło dużą część zużycia energii.
Przechodząc z czasu letniego na czas zimowy w ostatnią niedzielę października, należy przesunąć zegar o jedną godzinę do tyłu.

Przechodząc z czasu letniego na czas zimowy w ostatnią niedzielę października, należy przesunąć zegar o jedną godzinę do tyłu.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Dziś, dzięki nowoczesnej technologii oszczędność energii wskutek zmiany czasu jest minimalna, a przestawianie zegarów dwa razy w roku może mieć negatywne konsekwencje dla higieny snu i ludzkiego zdrowia.
Ponadto argumentuje się, że system jest niepotrzebnie skomplikowany i zakłóca systemy gospodarcze i logistyczne, zwłaszcza w przypadku transportu i handlu w różnych strefach czasowych.

Norwegia się dostosuje

Jako kraj EOG Norwegia przestrzega unijnych dyrektyw, także jeśli chodzi o zmianę czasu. W związku z tym rząd nie podjął jak dotąd żadnych konkretnych działań w celu zniesienia tej praktyki. W oświadczeniu z 2023 r. Ministerstwo Transportu wskazało, że Norwegia rozważy taką zmianę, jeśli w UE będzie porozumienie.
W marcu 2019 r. Parlament UE głosował za uchyleniem dyrektywy w sprawie czasu letniego. Pierwotnie plan zakładał, że UE i kraje partnerskie, takie jak Norwegia, od wiosny lub jesieni 2021 r. zaprzestaną cofania zegara o jedną godzinę. Jednak, głównie z wybuchem pandemii, projekt trafił do szuflady i oficjalne rozmowy nie zostały ponownie podjęte.
Źródła: Nettavise, timeanddate.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok