Zbigniew Stonoga ogłosił wyjazd do Norwegii w ostatnich dniach października.
Fot. screenshot, Zbigniew Stonoga - YouTube.com
Sąd Okręgowy w Lublinie wydał pierwszego grudnia Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi. Przedsiębiorca oskarżony jest o oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej. Kilka tygodni temu komunikował za pośrednictwem Facebooka, że jest w Norwegii. W kraju fiordów miał starać się o azyl polityczny.
Wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania domagała się Prokuratura Regionalna w Lublinie. Śledczy zarzucają Zbigniewowi Stonodze oszustwa związane z prowadzeniem przez niego fundacji. Organizacja charytatywna miała stracić 900 tys. złotych. Wśród stawianych zarzutów znalazło się także pranie pieniędzy w latach 2015-2017. Kontrowersyjny przedsiębiorca został w tej sprawie zatrzymany w grudniu 2019. Sąd odrzucił wówczas wniosek o areszt i zastosował inne środki: dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie w wysokości 500 tys. złotych.
Stonoga domagał się azylu politycznego w Norwegii
Sąd odrzucał kolejne wnioski o aresztowanie Zbigniewa Stonogi. Gdy mężczyzna powiadomił, że uciekł do Norwegii, Sąd Rejonowy w Lublinie przystał na wniosek śledczych i nakazał aresztowanie przedsiębiorcy. Prokuratura wydała za nim list gończy. Do ostatnich doniesień z Polski Zbigniew Stonoga odniósł się na Twitterze, wyśmiewając Zbigniewa Ziobrę, obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Zbigniew Stonoga w połowie maja opuścił areszt. Wpłacił wówczas poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. złotych. Sankcje miały związek ze sprawą wyrządzenia szkody znacznej wartości w majątku krakowskiej spółki Viamot. Z kolei w ostatnich dniach listopada Sąd Okręgowy w Lublinie nie uwzględnił zażalenia prokuratury dotyczącego niezastosowania tymczasowego aresztu wobec Zbigniewa Stonogi. Sprawa dotyczyła oskarżenia przedsiębiorcy o przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę swojej fundacji.
Zbigniew Stonoga zaprzecza wszystkim stawianym mu zarzutom. Twierdzi, że są one elementem jego walki ze Zbigniewem Ziobrą. W komunikatach publikowanych w mediach społecznościowych komentował, że prosi o azyl w Norwegii w obawie o swoje życie. Norweskie służby uwzględniły w ostatnich miesiącach wniosek o azyl Rafała Gawła. Przedstawiciele kraju fiordów uznali, że proces współzałożyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych był niesprawiedliwy, a wymiar sprawiedliwości w Polsce nie jest niezawisły.
Reklama
03-12-2020 14:17
0
-1
Zgłoś
02-12-2020 20:01
5
0
Zgłoś
02-12-2020 19:10
23
0
Zgłoś