Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Bojkot kultowej czekolady w Norwegii. Jej producent na czarnej liście „sponsorów wojny”

Monika Pianowska

13 czerwca 2023 18:15

Udostępnij
na Facebooku
Bojkot kultowej czekolady w Norwegii. Jej producent na czarnej liście „sponsorów wojny”

Oddział Mondelez Norge jest otwarty na dialog z rządem, aby spróbować rzucić nieco światła na sytuację. stock.adobe.com/ fot. Roman Tiraspolsky/ tylko do użytku redakcyjnego

Wiele skandynawskich firm i organizacji bojkotuje czekoladę Freia, a norweski parlament miał nawet rozważyć wprowadzenie zakazu jej sprzedaży. Powodem bojkotu jest wpisanie macierzystej spółki, Mondelez, na czarną listę ukraińskiego organu antykorupcyjnego.
Mondelez, globalny koncern spożywczy znany z produkcji takich marek jak Milka, Toblerone, Prince Polo czy Oreo, nadal działa w Rosji, a władze ukraińskie twierdzą, że przyczynia się to do napędzania rosyjskiej machiny wojennej. Mimo obecności na czarnej liście „sponsorów wojny” utworzonej na początku roku firma nie podlega żadnym europejskim ani norweskim sankcjom.

Od linii lotniczych po piłkarzy

Norgesgruppen, największy gracz w norweskim sektorze supermarketów, rozważa wycofanie produktów Freia z półek, podczas gdy Coop wezwał rząd do wyjaśnienia sytuacji. W komunikacie prasowym supermarket prosi o „rady, w jaki sposób norweskie władze chcą, aby zarówno Coop, jak i norwescy konsumenci postępowali z firmami znajdującymi się na czarnej liście Ukrainy”.
10 czerwca linie lotnicze Norwegian i SAS oraz operator kolejowy SJ ogłosili decyzje o bojkocie towarów Mondelez. Zdecydowały się na to również m.in. sieć hoteli Strawberry i Classic Norway Hotels, Norweski Związek Piłki Nożnej, Norse, Fjord Line, Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne, Elkjøp czy Hurtigruten. Vy i REMA 1000 również zastanawiają się, jakie kroki podjąć.

Mają coś na swoją obronę

Oddział Mondelez Norge jest otwarty na dialog z rządem, aby spróbować rzucić nieco światła na sytuację.
– Mamy nadzieję i wierzymy w to, że debata skupia się na obiektywnych kryteriach. Faktem jest, że międzynarodowi dostawcy, którzy stoją za znaczną częścią codziennych towarów w Norwegii, nadal w różnym stopniu prowadzą działalność w Rosji, nie łamiąc sankcji – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Mondelez Norge, Chris Callanan.
Dodał, że firma zakończyła inwestycje kapitałowe i reklamę w Rosji oraz nieustannie potępiała rosyjską inwazję na Ukrainę. Produkty Freia są wytwarzane w zakładzie na przedmieściach Oslo w Rodeløkka. Mondelez twierdzi, że nie sprzedaje w Norwegii produktów wyprodukowanych w Rosji, gdzie „utrzymuje ograniczoną działalność”.
Mondelez to jedna z największych na świecie grup spożywczych, posiadająca fabryki i firmy w kilku miejscach na świecie – w tym w Norwegii i Rosji. Produkuje i sprzedaje między innymi czekoladę, serek śmietankowy, gumę do żucia i ciastka.
Źródła: e24.no, VG, Freia, Coop, NTB, JustFood
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok