Bank Norweski przedstawia nowe banknoty. "Będą wizytówką kraju" [ZDJĘCIA]

Motywy morskie zastąpiły portrety słynnych postaci MN
Wydajemy nową serię banknotów, które obecnie są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
– Jako bank centralny odpowiadamy za zapewnienie wystarczająco wysokiego poziomu zabezpieczeń norweskich banknotów. Dlatego też wydajemy nową serię banknotów, które obecnie są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – mówi dyrektor Banku Norweskiego Øystein Olsen w wypowiedzi prasowej.
Norweska „wizytówka”
Główny motyw banknotów z założenia ma reprezentować norweską tożsamość.
– Morze i wybrzeże to zasadnicze elementy wizerunku Norwegii. W związku z tym sądzę, że nowa seria będzie dobrze spełniała rolę wizytówki naszego kraju – mówi Øystein Olse.
Bank Norweski na swojej stronie internetowej uzasadnił wybór projektu:
– [...] Nasza linia brzegowa jest najdłuższa w Europie. Zarządzamy obszarem morskim siedmiokrotnie większym niż sam norweski obszar lądowy. [...] Wykorzystanie morskich zasobów naturalnych oraz użycie szlaków morskich w transporcie to warunek dla rozwoju ekonomii i życia społecznego w naszym kraju – mówi dyrektor Banku Norweskiego Øystein Olsen w wypowiedzi prasowej.
W portfelu już za pół roku
- 100- i 200-koron: 30 maja 2017 r.
- 50- i 500-koron: 3. kwartał 2018 r.
- 1000-koron: 4. kwartał 2019 r.
Jednocześnie gwarantuje, że po 30 maja 2017 r. będzie można przez rok płacić zarówno starymi, jak i nowymi banknotami. Po tym okresie stare banknoty będą nieważne.
To kolejny powód do tego, by cieszyć się, że Norwegia nie zamieniła korony na euro.
Korona sprzyja sztuce?
– [Nowa seria banknotów – przyp.red.] to kolejny powód do tego, by cieszyć się, że Norwegia nie zamieniła korony na euro – pisze słynne czasopismo amerykańskie The Atlantic.
Nowoczesne zabezpieczenia
– Kiedy obracam banknotem, na wydrukowanym łańcuchu widzimy poruszające się barwy, które powstają dzięki światłu. Również w lewym dolnym rogu awersu odbijające się światło przyjmuje formę koła. To nowe, unikalne zabezpieczenia, których podrobienie będzie bardzo trudne – opowiada Trond Eklund.
Banknoty z nowej serii zostały przygotowane tak, by niewidomi mogli odróżnić od siebie poszczególne nominały. Łączny koszt całego przedsięwzięcia to około 50 milionów koron.
To może Cię zainteresować
24-05-2017 13:26
1
0
Zgłoś
24-05-2017 10:20
9
0
Zgłoś