„Czarna lista przedsiębiorców”. Skatteetaten stworzyło spis nieuczciwych pracodawców
Eksperymentalna współpraca Skatteetaten i przedsiębiorców w Oslo przyniosła spore efekty wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Kluczem są nieuregulowane podatki
Podczas analizy podatkowej Skatteetaten namierzyło aż 39 firm, które ewidentnie nie spełniały wymogów dla pracodawców. Każda z nich trafiła na niechlubną „czarną listę przedsiębiorców”, otrzymując tym samym status nieuczciwych podczas jakichkolwiek przetargów budowlanych. Na liście znalazły się m.in. firmy fałszujące zeznania oraz certyfikaty – za oszustwo grozi im do kilku lat więzienia. Pozostali przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości w dokumentacji podatkowej, trafili na „listę ostrzegawczą”. Obecnie jest ich w stolicy aż 96, a Skatteetaten radzi, by w przypadku współpracy z nimi zachować „szczególną ostrożność”.
39 nie spełniało wymogów dla pracodawców
96 przedsiębiorstw w Oslo trafiło na listę ostrzegawczą
40 miliardów koron rocznie traci na nieuczciwych pracodawcach Norwegia
Bez podatku, czyli „na czarno”
Bjørn Marhaug ze Skatteetaten ostrzega: ci, którzy godzą się na pracę bez odprowadzania podatku, podejmują ogromne ryzyko. Urzędnik dodaje, że nieuczciwi pracodawcy, którzy nie wypłacą pensji lub zostawią pracującego po wypadku bez pomocy, to w Norwegii coraz popularniejsze zjawisko. Kraj fiordów na takich przedsiębiorcach traci około 40 miliardów koron rocznie. Stratni są także sami pracownicy – nierzadko oszukani Polacy, kuszeni przez pośredników wyższą pensją „na rękę”.

Pierwsza akcja podatkowa w kraju
Przedstawiciele urzędu podkreślają, że na eliminacji oszustów zyskają przede wszystkim uczciwi pracodawcy oraz sami pracownicy, którzy z pewnością odczują zwiększenie bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.
To może Cię zainteresować
17-08-2017 19:20
24
0
Zgłoś