wybory

Wybory samorządowe w Norwegii: kurczy się młody elektorat. Głosujący zmienili upodobania

Emil Bogumił

07 maja 2023 16:20

Udostępnij
na Facebooku
Wybory samorządowe w Norwegii: kurczy się młody elektorat. Głosujący zmienili upodobania

Zdjęcie poglądowe/ Fot. Kommunal- og moderniseringsdepartementet (CC BY-ND 2.0-lisens)

W zbliżających się wyborach samorządowych w Norwegii prawo wyborcze otrzyma blisko 4,36 mln osób. Jak zwracają uwagę badacze, grupa przeszła przemianę na przestrzeni ostatnich czterech lat. Zmienił się średni wiek głosujących, jak i kwestie decydujące o wyborze przedstawicieli do samorządu terytorialnego.
Po raz ostatni mieszkańcy kraju fiordów wybierali deputowanych do rad gmin i rad okręgów w 2019 roku. W debacie publicznej dominowały wówczas tematy związane ze środowiskiem i polityką klimatyczną. W tym roku wśród kwestii priorytetowych spadły na ósmą lokatę, wynika z badania przeprowadzonego przez Norstat dla Aftenposten. – Popularność zdobywają tematy związane z ekonomią, a kwestie związane z klimatem i środowiskiem schodzą na dalszy plan. Można to wytłumaczyć codziennością. Inflacja i stopy procentowe odmieniły życie wielu ludzi – tłumaczy Signe Bock Segaard z Instytutu Badań Społecznych.

W 2023 roku głosujący wskazali na trzy najważniejsze kwestie:

  • zdrowie – 25 proc. elektoratu,
  • podatki i opłaty – 22 proc. elektoratu,
  • opieka nad osobami starszymi – 20 proc. elektoratu.
Klimat pozostał najważniejszy w najmłodszej grupie wyborców. Kobiety zwracają uwagę głównie na kwestie związane z ludźmi, a mężczyźni na tematykę ekonomiczną.

Klimat pozostał najważniejszy w najmłodszej grupie wyborców. Kobiety zwracają uwagę głównie na kwestie związane z ludźmi, a mężczyźni na tematykę ekonomiczną. Fot. Fotolia

Coraz mniej młodszych wyborców

W ciągu ostatnich czterech lat wiek uprawniający do głosowania uzyskało 255 500 młodych mieszkańców Norwegii. Ogólna liczba wyborców zwiększyła się o 157 tys. osób w porównaniu z 2019 rokiem. Prawo głosu uzyskało m.in. 62 tys. imigrantów. Z całkowitej liczby 4,36 mln uprawnionych do głosowania, 91 proc. osób utrzymało możliwość od ostatnich wyborów samorządowych.
Jak informuje Centralne Biuro Statystyczne (SSB), największy wzrost wyborców odnotowano w grupie powyżej 67 roku życia. Od 2011 roku spada odsetek najmłodszych uprawnionych do głosowania. Największą grupę głosujących wciąż stanowią osoby w wieku od 45 do 66 lat.
Wiek osób uprawnionych do głosowania na przestrzeni lat.

Wiek osób uprawnionych do głosowania na przestrzeni lat. Ilustracja SSB

Jak przypomina SSB, cudzoziemcy mieszkający i legalnie przebywający w Norwegii od co najmniej trzech lat, a także obywatele krajów nordyckich zameldowani w kraju fiordów na dzień 30 czerwca, mają prawo do głosowania w wyborach do rad gmin i rad okręgów. W porównaniu z 2019 rokiem, liczba osób uprawnionych w ten sposób do wzięcia udziału w wyborach zmniejszyła się o około 30 tys.
Uprawnieni do głosowania w zależności od kategorii migracyjnej i obywatelstwa.

Uprawnieni do głosowania w zależności od kategorii migracyjnej i obywatelstwa. Ilustracja SSB

Norweskie wybory samorządowe odbędą się we wrześniu. Według kwietniowych sondaży, coraz większym poparciem cieszą się ugrupowania prawicowe – Partia Konserwatywna oraz Partia Postępu. W dużych miastach na wysoki wynik mogą liczyć również Zieloni oraz Socjalistyczna Lewica. W kryzysie znalazły się rządząca Partia Pracy i Centrum.

Źródła: SSB, Aftenposten, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok