Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Turystyka

Branża lotnicza w Europie rozkwita na nowo. Odczują to portfele pasażerów

Monika Pianowska

17 marca 2024 15:33

Udostępnij
na Facebooku
Branża lotnicza w Europie rozkwita na nowo. Odczują to portfele pasażerów

Na całym świecie liczba pasażerów jest bardzo zbliżona do poziomu z 2019 r. stock.adobe.com/ fot. Photofex/ tylko do użytku redakcyjnego

Analitycy rynku lotniczego uważają, że 2024 rok okaże się dla branży lukratywny. Przedstawiają jednak mroczniejsze szacunki dla pasażerów, ponieważ ich zdaniem sukces przewoźników będzie się wiązał z podniesieniem cen biletów.
Wiele europejskich linii lotniczych zbliża się obecnie do poziomu aktywności sprzed pandemii koronawirusa, podczas której ograniczenia w podróżowaniu i zasady kwarantanny odbiły się na branży. W 2023 r. kilka europejskich linii lotniczych osiągnęło rekordowe wyniki, a w niedawnej prognozie analityk lotniczy Jacob Pedersen z duńskiego Sydbank przewiduje w tym roku nowe rekordy zysków.

Odbicie od dna?

W ubiegłym roku m.in. duża chęć podróżowania, mniejsza przepustowość w porównaniu do stanu przed pandemią oraz efektywność w spółkach przełożyły się na rekordowe wyniki – zwraca uwagę analityk.
– Rok 2024 przyniesie tego więcej. Nawet po okresie spowolnienia gospodarki europejskiej bezrobocie jest bliskie rekordowo niskiego poziomu i utrzymuje chęć konsumentów do podróżowania na wysokim poziomie, co korzystnie wpływa na ceny biletów – pisze Pedersen w swoim raporcie na temat lotnictwa europejskiego.
Jeśli chodzi o sam kraj fiordów, rodzime linie lotnicze Norwegian osiągnęły zysk operacyjny za rok 2023 na poziomie rekordowo wysokich 2,23 miliarda koron. Z kolei w roku budżetowym 2023 skandynawski przewoźnik SAS odnotował kolejny druzgocący deficyt. Na wyniki spółki duży wpływ miała między innymi słaba korona szwedzka wobec dolara i euro, a także wysokie ceny paliw.
 Linie lotnicze Norwegian osiągnęły zysk operacyjny za rok 2023 na poziomie rekordowo wysokich 2,23 miliarda koron.

Linie lotnicze Norwegian osiągnęły zysk operacyjny za rok 2023 na poziomie rekordowo wysokich 2,23 miliarda koron. Źródło: Edward Russell [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Na całym świecie liczba pasażerów jest bardzo zbliżona do poziomu z 2019 r. Według danych międzynarodowej organizacji lotniczej IATA przepustowość wynosi obecnie 99,5 proc. poziomu sprzed pandemii. W przypadku podróży służbowych poziom szacuje się na około 20 proc. poniżej poziomu z 2019 r.

Wzrosną koszty latania

Sydbank uważa, że ​​ceny biletów wzrosną w 2024 r. z już wysokiego poziomu w 2023 r. oraz że „możliwość przeniesienia wzrostu kosztów na konsumentów nigdy nie była lepsza”, szczególnie w sezonie. Wśród czynników, które będą wywierać presję na obraz kosztów, wyróżnia podatki i podwyżki płac.
Dodaje także fakt, że rozwój przepustowości, czyli liczby samolotów w powietrzu, w wielu liniach lotniczych dopiero teraz wraca do poziomu sprzed pandemii.
– To prawda, że ​​europejskim liniom lotniczym dostarczane są nowe samoloty, ale Boeing opóźnia się w planach dostaw, zwłaszcza po ostatnich problemach z samolotami 737 MAX-9 – pisze analityk w raporcie.
Analityk Sydbanku uważa jednak, że w Skandynawii wzrost cen może być mniejszy niż w pozostałych częściach Europy. Uzasadnia to faktem, że SAS i Norwegian zwiększają w tym roku moce produkcyjne o 10 proc.
Źródła: e24.no, Sydbank
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok