Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Transport i komunikacja

Emisje CO2 z wycieczkowców w Norwegii wzrosły trzykrotnie w ciągu dekady. Doganiają już spaliny z lotów krajowych

Monika Pianowska

05 kwietnia 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Emisje CO2 z wycieczkowców w Norwegii wzrosły trzykrotnie w ciągu dekady. Doganiają już spaliny z lotów krajowych

W 2024 r. 5049 statków pasażerskich zacumuje w Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

Emisje gazów cieplarnianych pochodzące z ruchu wycieczkowego na wodach Norwegii gwałtownie wzrosły w ostatnich latach. Nowe obliczenia pokazują, że mogą przewyższać poziom spalin z krajowego ruchu lotniczego.
Po dwóch chudych latach dla branży wycieczkowej podczas pandemii liczba zawinięć do norweskich portów gwałtownie wzrosła. Z szacunków Międzynarodowego Stowarzyszenia Linii Rejsowych (Clia) wynika, że ​​w 2024 r. 5049 statków pasażerskich zacumuje w Norwegii. Jeszcze w 2015 r. liczba ta wyniosła 1975.

Już wystarczy?

Svein Thompson z firmy zajmującej się analizą zrównoważonego rozwoju Stakeholder zwraca uwagę, że w 2022 r. lotnictwo krajowe było odpowiedzialne za emisję na poziomie 1,1 mln ton. Dane międzynarodowej organizacji rejsów wycieczkowych Clia przewidują potrojenie emisji z rejsów od 2015 r. W 2024 r. liczba ta może przekroczyć 1,2 mln ton, pisze gazeta Dagens Næringsliv.
Szef Stowarzyszenia Ochrony Przyrody (Naturvernforbundet), Truls Gulowsen, uważa, że ​​branży już wystarczy i chce powiedzieć „nie” dużym statkom wycieczkowym. – To są fabryki ciekłych gazów cieplarnianych, a Norwegia jako kraj morski powinna przejąć inicjatywę i powiedzieć, że jest to niechciana turystyka – powiedział Gulowsen na łamach Dagens Næringsliv.
Źródła: NTB, dn.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Andreas Krasowski

08-04-2024 10:13

Jeśli idzie o CO2 to naprawdę kretynizm. Zarówno ludzie jak i roślinność potrzebują tego gazu. Do czego np. używamy komór normobarycznych???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok