Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Praca w Norwegii

Norwegia uznana jednym z najgorszych krajów do pracy dla emigrantów

Monika Pianowska

24 lipca 2023 20:50

Udostępnij
na Facebooku
9
Norwegia uznana jednym z najgorszych krajów do pracy dla emigrantów

Ekspaci w Norwegii doceniają wysokie bezpieczeństwo zatrudnienia i stan gospodarki, ale są niezadowoleni z możliwości w karierze zawodowej. stock.adobe.com/licencja standardowa

Według najnowszej ankiety InterNations przeprowadzonej wśród obcokrajowców Norwegia jest drugim najgorszym państwem do pracy dla imigrantów zarobkowych. Kraj fiordów zajął 52 na 53, zaraz po Kuwejcie.
W badaniu 53 kraje zostały sklasyfikowane na podstawie pięciu wskaźników, które mierzą między innymi jakość życia, życzliwość miejscowej ludności i finanse osobiste. Ekspaci mieszkający w Norwegii uważają, że Norwegia jest „nieprzyjazna” i bardzo droga, a w stosunku do badania sprzed roku kraj fiordów spadł w rankingu o całe 18 miejsc.

Wysokie ceny i mało znajomych

Prawie dwóch na trzech (62 proc.) emigrantów negatywnie oceniło koszty życia w Norwegii, podczas gdy średnia na świecie pod tym względem wynosi 35 proc. W szczególności podkreślono koszt transportu publicznego. 37 proc. uważa, że ​​ich dochody nie są wystarczająco wysokie, by wieść wygodne życie (w porównaniu z 27 proc. na całym świecie).
Co ciekawe, według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) coraz więcej osób pozytywnie odnosi się do przyjezdnych cudzoziemców w Norwegii i uważa, że ​​większość imigrantów wnosi pożyteczny wkład w życie zawodowe, a imigracja zarobkowa w większości pozytywnie wpływa na norweską gospodarkę.
Norwegowie czują się komfortowo, mając imigranta jako pomoc domową, lekarza, bliskiego współpracownika, zięcia lub synową. Według raportu im większy kontakt mają z cudzoziemcami, tym bardziej pozytywne nastawienie żywią wobec nich. Szczególnie przyjaźnie nastawione są osoby młode i wykształcone, oraz mieszkańcy miast.
Tymczasem połowa respondentów tegorocznej edycji badania InterNations stwierdziła, że ma trudności z wejściem w kulturę Norwegii i znalezieniem przyjaciół. Jedna trzecia (32 proc.) ekspatów opisuje Norwegów jako nieprzyjaznych wobec obcokrajowców.

Przynajmniej jest ładnie

Ekspaci w Norwegii doceniają wysokie bezpieczeństwo zatrudnienia i stan gospodarki, ale są niezadowoleni z możliwości w karierze zawodowej. Pozytywnie oceniają stabilność polityczną w Norwegii (88 proc.), wysoką jakość powietrza (88 proc.) oraz przyrodę (95 proc.). Ogólnie rzecz biorąc, tylko 61 proc. imigrantów jest zadowolonych z życia w kraju fiordów.
Norwegowie nie narzekają na swoją pracę, czerpią z niej sporą satysfakcję.

Norwegowie nie narzekają na swoją pracę, czerpią z niej sporą satysfakcję. Źródło: MN

Na 51. miejscu, tuż przed Norwegią, uplasowała się Turcja, która słabo wypada pod względem pewności zatrudnienia i możliwości. Dalej jest Korea Południowa, gdzie trudno poradzić sobie z kulturą pracy.

Latynoski luz na plus

Po przeciwległej stronie tabeli znalazł się Meksyk. Według badania ekspaci są w tym kraju najszczęśliwsi, bo łatwo im się tam osiedlić i wysoko oceniają życzliwość miejscowych. Międzynarodowi pracownicy w Meksyku twierdzą, że łatwo jest przystosować się do kultury kraju, a przystępność cenowa ułatwia znalezienie mieszkania. Państwo wypada jednak gorzej pod względem stabilności politycznej.
Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie 87 proc. ekspatów jest zadowolonych ze swojego życia, w dużej mierze dzięki różnym możliwościom spędzania wolnego czasu i przyjaznemu klimatowi. Z kolei co trzecia osoba jest niezadowolona z lokalnego rynku pracy.

Dziesięć najlepszych krajów dla emigrantów zarobkowych:

  1. Meksyk
  2. Hiszpania
  3. Panama
  4. Malezja
  5. Tajwan
  6. Tajlandia
  7. Kostaryka
  8. Filipiny
  9. Bahrajn
  10. Portugalia

Dziesięć najgorszych krajów dla emigrantów zarobkowych:

  1. Kuwejt
  2. Norwegia
  3. Turcja
  4. Korea Południowa
  5. Niemcy
  6. RPA
  7. Włochy
  8. Malta
  9. Nowa Zelandia
  10. Japonia
Źródła: InterNations, mojanorwegia.pl, finansavisen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr z Bergen

31-07-2023 12:58

Polacy, narzekajace sieroty. W Polsce mialbys moze 1/5 na godzine tego co masz tutaj. Oczywiscie ze kiedys bylo tu lepiej, zanim tabuny Polakow nie zaczely sie tu zwalac.

andrzej bernacki

30-07-2023 18:55

Kiedyś było tu lepiej teraz to tylko na rotację opłaca się przyjeżdżać

Xychu

27-07-2023 11:15

Bardzo dobrze, czekam aż te wykształceni ludzie z Afryki zrobią z norwegi to co należy. Rasistowskie państwo... tfu na nich

Martin19

26-07-2023 13:58

Dokładnie tak

Xx1

26-07-2023 13:29

Oni tu maja status uchodźcy. Szybko odkryją ze lepiej uczyć się w nieskończoność, symulować choroby, traumę a dorabiać na boku. Taki system… Poza tym osobiście to widzę głównie średnia klasę i bogatych. Nie przyjechali tu maluchami jak my kiedyś. Mam rodzine w Polsce, która zatrudnia od lat Ukraińców, mówią ze to nie ta sama mentalność jeśli chodzi o prace. Polacy, Słowacy, Litwini, Łotysze i to te starsze pokolenia, żyją by pracować i potrafią robić to bardzo dobrze, to jest z jednej strony głupie, ale tego juz nie zmienimy. Norwegowie mogą myśleć ze ktoś nas zastąpi, życzę im powodzenia. Nie wykorzystali tego ze przyjechało tu wiele osób po studiach, myśleli ze oni tu Boga za nogi złapali wykonując prace poniżej kwalifikacji. Ich pięć minut minęło, teraz kiedy trzeba wymyślić Norwegię na nowo, do czego potrzeba osób bardzo kreatywnych i utalentowanych to ludzie zdolni zaczynaja omijać ten kraj szerokim łukiem. Einstein zamiatał by tu ulice… Recepta na konkurencje to ciagle dokształcanie, fagbrev nie kosztuje dużo, różne certyfikaty również, dzieci posyłać na studia a jak ktoś ma czas i pieniądze to samemu studiować. Dziś i tak sztuczna inteligencja poprzewraca wszystko do góry nogami, ale widzę ze nie jest kreatywna, jest tylko narzędziem realizującym nasze potrzeby.

Martin19

26-07-2023 13:01

Krąży taka teoria ze korona specjalnie zaniżona żeby polskim pracownikom podziękować żeby sami zrezygnowali a zagonić do pracy nowy narybek z Ukrainy .. to są osoby z biedy i bez żadnych wymagań .. będą wierni za każda głodowa stawkę .. a Polacy czyli na duży Plus .. szanują się i potrafią powiedzieć Jensenowi .. wał się na ryj zacofańcu i sam dymaj .

Xx1

26-07-2023 08:15

Niech traktują nas jak Polaków, przecież nimi jesteśmy, ale niech nie traktują nas jak ludzi drugiej kategorii. Powoli się coś zmienia, w P3 na przykład pojawiła się polka. Norwegowie to chyba najbardziej rasistowski i dyskryminujący naród jeśli chodzi o rynek pracy. To miejsce na tej liście jest zasłużone!

Tomasz012

26-07-2023 00:44

Martin mylisz sie tu i tam dupe obgadaja lecz tutaj nigdy nie traktuja jak norwega ale o tym to wiadomo od laaaat

Martin19

25-07-2023 23:09

Ciekawe ciekawe ..hmmm kazdy ma swój rozum i wie co i jak w tej Norwegii.. życiowe problemy są wszędzie takie same …... nie ważne jest czy ktos mieszka 1 rok czy 50 lat latka przyklejona będzie do końca życia ze się jest z Polski .. fakt jest jeden u siebie to u siebie… nie słyszy się głupich porównań i za plecami jævla polakk czy utlending. ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok