Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Praca w Norwegii

Krótszy dzień pracy w norweskich przedszkolach. Przetestują go w Oslo i Stavanger

Monika Pianowska

17 sierpnia 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Krótszy dzień pracy w norweskich przedszkolach. Przetestują go w Oslo i Stavanger

Gmina Oslo przeznaczyła na ten projekt około 10 milionów koron. stock.adobe.com/licencja standardowa

Dwa norweskie przedszkola zdecydowały wprowadzić dla swoich zatrudnionych sześciogodzinny dzień pracy. Program pilotażowy zostanie przeprowadzony w placówkach w Oslo i Stavanger.
Pracownicy przedszkoli są jedną z grup zawodowych o najwyższych wskaźnikach absencji chorobowej. Władze Oslo i Stavanger zdecydowały w zeszłym roku o przetestowaniu sześciogodzinnego dnia pracy, aby zweryfikować, czy wpłynie to na wydajność i obecność zatrudnionych. W stolicy będzie to Lillo gård.

Pozytywny wpływ

Kierowniczka projektu, Marte Gjøen Eide, twierdzi, że program skróconych godzin pracy zapewni pracownikom więcej czasu na szkolenia, rodzinę i przyjaciół, co z kolei ma przełożenie na dobrą jakość życia i zdrowie. Pracownicy przedszkoli bowiem to grupa zawodowa często cierpiąca na dolegliwości fizyczne, także w późniejszym życiu.
Skrócenie czasu pracy będzie miało pozytywny wpływ zarówno na gminę, jak i na pracowników, uważa radny miasta Oslo ds. finansów, Einar Wilhelmsen z Partii Zielonych (MDG).
Gmina Oslo przeznaczyła na ten projekt około 10 milionów koron. Ponad dwa miliony trafią na badania. Zajmie się nimi firma Rambøll Management Consulting Norge. Celem analizy jest rzucenie światła na to, czy projekt wpłynie na jakość obsługi, samopoczucie pracowników i finanse.
W przedszkolu Lillo gård pracownicy już zaplanowali, na co wykorzystają dodatkowy czas. Część z nich zdecydowała się na dalsze kształcenie. Są gotowi się dostosować.
W przedszkolu Lillo gård pracownicy już zaplanowali, na co wykorzystają dodatkowy czas.

W przedszkolu Lillo gård pracownicy już zaplanowali, na co wykorzystają dodatkowy czas. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Nie ma podstaw?

Do tej pory w Norwegii przeprowadzono niewiele badań w tej dziedzinie. W kraju fiordów nie podejmowano w przeszłości większych prób w tym zakresie, a co za tym idzie, nie ma zbyt wielu raportów i doświadczeń, z których można by teraz czerpać. Z założenia krótsze zmiany mają pozytywny wpływ na środowisko pracy, co z kolei może się przełożyć na pozytywny wpływ na absencję chorobową w krótkim okresie.
W 2006 r. magazyn produkcyjny Tine w Heimdal w Trondheim rozpoczął projekt próbny z sześciogodzinnymi dniami pracy dla pracowników. Wymogiem był taki sam poziom produkcji.
Wynik na starcie pokazał wzrost wydajności o 30 proc., absencje chorobowe zmniejszyły się prawie o połowę, a samopoczucie pracowników się poprawiło. Projekt próbny został wprowadzony jako stałe rozwiązanie w następnym roku, ale został porzucony w 2019 roku. Firma bowiem musiała oszczędzać. Ówczesna kierowniczka Tine w Heimdal uważała, że ​​nie ma udokumentowanych pozytywnych skutków programu.
Źródło: TV2
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr Piters2525

18-08-2023 19:04

Ówczesna kierowniczka Tine w Heimdal uważała, że ​​nie ma udokumentowanych pozytywnych skutków programu. O co chodzi skoro napisli w artykule że Wynik na starcie pokazał wzrost wydajności o 30 proc., absencje chorobowe zmniejszyły się prawie o połowę, a samopoczucie pracowników się poprawiło. ?????????

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok