Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Norweskie życie zawodowe zyskało nowe zasady. Od nowego roku pracownicy mają więcej praw

Monika Pianowska

03 stycznia 2024 14:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweskie życie zawodowe zyskało nowe zasady. Od nowego roku pracownicy mają więcej praw

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o środowisku pracy dotyczące m.in. przedstawicieli BHP. stock.adobe.com/licencja standardowa

1 stycznia 2024 roku zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o środowisku pracy. Zmiany w przepisach dotyczących norweskiego życia zawodowego zagwarantują kilka nowych praw zatrudnionym. Oto one.

Dorywczo - bardziej opłacalnie

Termin pracownik w ustawie o środowisku pracy jest obecnie doprecyzowywany, aby ułatwić odróżnienie pracownika od kontrahenta. W ten sposób rząd zwiększa bezpieczeństwo wielu osób prowadzących działalność na własny rachunek. Celem nowelizacji ustawy jest zatrudnienie większej liczby takich osób bezpośrednio w spółce.
Bycie bezpośrednim pracownikiem gwarantuje wiele korzyści dla jednostki: prawo do zasiłku chorobowego, zarabianie na emeryturę, większe bezpieczeństwo pracy, uzyskanie feriepenger. W dłuższej perspektywie efektem może być bardziej trwałe zatrudnienie i mniejsza liczba osób zmuszonych do pracy na zlecenie i samozatrudnionych.
Grupami objętymi zmianą przepisów mogą być fryzjerzy, kurierzy rowerowi, kurierzy samochodowi – a także wielu zwanych konsultantami w ramach usług socjalnych.

Surowiej dla bemanningu

Wszystkie firmy zatrudniające pracowników w Norwegii muszą być zarejestrowane w systemie Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet). Od 1 stycznia 2024 r. dotychczasowy system rejestracji zostanie jednak wyłączony.
Wypożyczanie pracowników jest popularne m.in. w branży budowlanej.

Wypożyczanie pracowników jest popularne m.in. w branży budowlanej. Źródło: fot. Pexels/public domain

Firmy rekrutacyjne, które wynajmują siłę roboczą i które są już zarejestrowane, muszą uzyskać zgodę Inspekcji Pracy, aby móc legalnie prowadzić działalność. Wniosek o uzyskanie takiej zgody można składać od 20 listopada. Musi to nastąpić, aby móc prowadzić działalność gospodarczą od 1 stycznia 2024 r.
Warunki, jakie należy spełnić, to zapewnienie równego traktowania przez firmę oraz posiadanie pisemnych umów o pracę, usług ochronnych i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Ponadto spółka musi być zarejestrowana w Rejestrze Podmiotów, Rejestrze Przedsiębiorstw, Rejestrze Podatku od towarów i usług oraz Rejestrze Pracowników i Pracodawców.

Utrata pracy i... nowa praca

Pracodawcy należący do koncernu będą od nowego roku mieli więcej obowiązków w przypadku redukcji etatów i zwolnień. Firma, która musi dokonać redukcji zatrudnienia, ma obecnie obowiązek zaoferować pracownikowi inną, odpowiednią pracę w spółce należącej do koncernu. Aby ta zmiana zasad zadziałała, każda z nich musi wdrożyć dobre procedury i systemy wymiany informacji między spółkami należącymi do grupy.

Większe bezpieczeństwo

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o środowisku pracy dotyczące przedstawicieli BHP. Firmy zatrudniające pięciu lub więcej pracowników muszą mieć co najmniej jednego przedstawiciela ds. bezpieczeństwa, ale jeśli zatrudniają mniej niż pięciu pracowników, można uzgodnić inne rozwiązanie
Obowiązki przedstawiciela ds. bezpieczeństwa obejmują także pracowników kontraktowych i niezależnych wykonawców, którzy wykonują prace w ścisłym powiązaniu z firmą. Do obowiązków przedstawiciela ds. bezpieczeństwa należy także otoczenie psychospołeczne pracowników.

Szybsze stałe zatrudnienie

W przypadku pracowników tymczasowych obecnie możliwe jest nabycie prawa do stałego zatrudnienia, jeśli jest się zatrudnionym nieprzerwanie jako pracownik tymczasowy przez określony czas, zwany okresem nabywania uprawnień. Od 1 stycznia 2024 wymóg zostaje obniżony z ponad czterech do ponad trzech lat nieprzerwanego czasu pracy.
W nowej ustawie o środowisku pracy określono, że oprócz ochrony przed nękaniem i prześladowaniem pracownikom przysługuje prawo do ochrony przed molestowaniem seksualnym. Prawo uwzględnia teraz rozróżnienie między pojęciami „molestowanie” i „molestowanie seksualne”, które odpowiadają definicjom zawartym w ustawie o równości i dyskryminacji.
Źródła: FriFagbevegelse, Arbeidstilsynet, lovdata.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

03-01-2024 20:01

Ehe to się zmieniło... a bemaningi jak były tak będą. Wystarczy hasło "projekt " kto wie ten wie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok