Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Praca i pieniądze

Widmo strajku i następne podwyżki pensji. Norwegia walczy o wyższe zarobki

Emil Bogumił

10 kwietnia 2024 09:25

Udostępnij
na Facebooku
5
Widmo strajku i następne podwyżki pensji. Norwegia walczy o wyższe zarobki

Gwarancję podwyżek wywalczyli już m.in. zatrudnieni w instytucjach publicznych, takich jak muzea. Fot. materiały prasowe LO

Wciąż trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych dotyczące podwyżek wynagrodzeń w Norwegii. Dyskusjom o zarobkach towarzyszą negocjacje związane z poprawą warunków pracy. Strajkiem zagroziła kolejna grupa zawodowa.
Protest mogą rozpocząć zatrudnieni w branży budowlanej. Skutków nie przyniosły negocjacje oraz mediacje pomiędzy Fellesforbundet i NHO Byggenæringen. Do strajku gotowych jest 16,7 tys. osób. 9 kwietnia wieczorem, w trakcie rozmów w nadgodzinach, mediator stwierdził, że obie strony wciąż muszą pracować nad porozumieniem. Pojawiła się jednak szansa na sukces w dyskusji.

W trakcie mediacji związkowców i NHO udało wypracować się podwyżkę, która zawiera się w ogólnokrajowej ramie co najmniej 5,2-procentowego wzrostu wynagrodzeń. Strony podzieliły rozmowy dot. kwestii branżowych. Problematyczne okazało się m.in. wypracowanie modelu walki z problemem spadku popytu w budownictwie.
Związkowcy Fellesforbundet reprezentują pracowników około 900 firm.

Związkowcy Fellesforbundet reprezentują pracowników około 900 firm. Fot. stock.adobe.com/standardowa

Kolejna grupa z porozumieniem

LO Stat i Spekter zgodziły się 9 kwietnia wieczorem na zawarcie porozumienia dot. wynagrodzeń zatrudnionych w spółkach i instytucjach publicznych. Poprawę płac odczuje co najmniej 14 tys. osób zatrudnionych m.in. w Vy, Vy Buss, NRK, Avinor, Norges Bank, Vinmonopolet oraz placówkach pocztowych i części instytucji publicznych. Dodatek wyniesie 13 650 NOK brutto w skali roku. Uzgodniono także kwestie rozwoju pracowników, wykorzystania sztucznej inteligencji w miejscach pracy oraz pracy zdalnej i home office.
9 kwietnia rozpoczęły się negocjacje pomiędzy Parat i Virke. Rozmowy mają na celu określenie warunków pracy oraz wysokości podwyżek pracowników umysłowych. Termin dyskusji upływa w piątek, 12 kwietnia.

Źródła: Fellesforbundet, LO, YS
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sum

12-04-2024 23:39

Obniżyli wartość korony ,w momencie gdy upadł biznes Niemiecow z Ruskimi.....Morawieckiego i Angoli rząd norweski wyśmiał, jak prosili o obniżenie cengau.
Teraz mają monopol

Adamski77

12-04-2024 08:27

Kończy się kasa w UE, wkrótce ssanie z funduszu olejowego

Sułtan

12-04-2024 02:01

A to proste. Będzie jeszcze tańsza!

Krzysztof ....

10-04-2024 19:20

Inflacja w Norwegii - są nowe dane! Korona norweska najtańsza od blisko 30 lat - co dalej?

Krzysztof ....

10-04-2024 19:18

Gówno z podwyżek. Niech podniosą wartość korony na rynku światowym.bo obiecują że na początku roku a teraz że na jesień.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok