Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Kultura

Wybrano Muzeum Roku 2023 w Norwegii. Tym razem wygrały dinozaury i zmiany klimatyczne

Monika Pianowska

23 kwietnia 2023 18:20

Udostępnij
na Facebooku
1
Wybrano Muzeum Roku 2023 w Norwegii. Tym razem wygrały dinozaury i zmiany klimatyczne

Zwiedzający mogą m.in. poznać 4,5 miliarda lat historii, od powstania Ziemi do współczesności ATELIER BRÜCKNER/UiO - Naturhistorisk museum/materiały prasowe

Muzeum Historii Naturalnej w Oslo zostało uznane przez jury za „Muzeum Roku 2023”. Nagroda jest przyznawana corocznie przez Stowarzyszenie Muzeów, a nominacja została ogłoszona pod koniec marca w Stavanger.
Jak napisano w nominacji, Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z największych, najstarszych i najczęściej odwiedzanych takich instytucji w Norwegii. Ma ugruntowaną pozycję i jest odpowiedzialne za badanie i informowanie o znaczeniu klimatu, różnorodności i zrównoważonego rozwoju dla życia na ziemi.

Prawie 6 milionów eksponatów

Historia Muzeum Historii Naturalnej sięga 1814 roku, sama instytucja składa się z Ogrodu Botanicznego i budynków w dzielnicy Tøyen oraz magazynów kolekcjonerskich na Økern. W ostatnich latach instytucja odnotowuje bardzo duży wzrost liczby zwiedzających wystawy wewnętrzne z zakresu geologii, zoologii i klimatu. W 2022 roku padł rekord oglądalności z 196 tys. odwiedzających. Ponadto Ogród Botaniczny odwiedziło 750 tys. osób, pisze muzeum w komunikacie prasowym.

Muzeum posiada 5,7 miliona eksponatów przyrodniczych ze wszystkich zakątków świata – od czaszek ssaków, nasion dzikich kwiatów i bryłek złota, po próbki DNA – a kolekcja stale się powiększa.

Klimat i dinozaury

Najnowszym obiektem instytucji jest Klimahuset, otwarty dla publiczności w 2020 roku. Dzięki interaktywnym wystawom rzuca światło na klimat i zmiany klimatyczne na przestrzeni lat.

Brøggers hus z kolei po siedmiu latach remontu znów zachwyca eksponatami geologicznymi. Obecnie mieści ich kilka tysięcy, w tym szkielety dinozaurów oraz różnorodną kolekcję minerałów i skał z całego świata.
W muzeum znajdują się m.in. szkielety dinozaurów, a także różnorodne zbiory minerały i skały z całego świata.

W muzeum znajdują się m.in. szkielety dinozaurów, a także różnorodne zbiory minerały i skały z całego świata. Źródło: UiO - Naturhistorisk museum/materiały prasowe

Wspólny sukces naukowców

Za kulisami muzeum blisko 100 naukowców pracuje nad badaniem biologicznej i geologicznej różnorodności naturalnej na Ziemi.

– Jako dyrektor Muzeum Historii Naturalnej jestem niesamowicie dumny z tej nagrody, którą otrzymuję w imieniu wszystkich pracowników muzeum oraz w imieniu naszej zawsze wspierającej macierzystej instytucji, Uniwersytetu w Oslo – powiedziała, odbierając nagrodę, Brit Lisa Skjelkvåle.

Nagroda jest przyznawana corocznie od 1997 roku przez Norweskie Stowarzyszenie Muzeów.
UiO - Naturhistorisk museum, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

23-04-2023 21:53

Bezsensowna propaganda ekoterrorystow na każdym Kroku robi się ludziom. Wode z mózgu .
Zmiany klimatu są naturalnym procesem . Bez przerwy mówi się o topniejących lodowcach a co w tym dziwnego skoro zyjemy obecnie w końcówce epoki lodowcowej ! Straszy się ludzi że jak się lód roztopi to nas zaleje. To zrób eksperyment wlej do szklanki wody prawie do pełna potem włóż do niej kostkę lodu zaznacz poziom wody. A po rozpuszczeniu sprawdz czy poziom wody urósł jak się ciebie straszy.
A nie zastanawiało cię jak to możliwe że pod topniejącym lodem znajduje się teraz obecnie przedmioty z epoki przed zlodowacenia ? Znaczy ze dawniej tam lodu nie było i żyli tam sobie ludzie a teraz tragedia bo lód stopnieje. Albo że afryka się wyludni z powodu suszy ale nikt nie mówi że tajga antarktyda beda żyznymi terenami uprawnymi

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok